~Profesor Miodek napisał(a): De_Tourvel napisał(a):
Dziękuję Profesorze :* Wiedziałam, że na Pana zawsze można liczyć ;)
PS. Pana wykłady były pasjonujące ;)
Proszę :*
Dziękuję za uznanie ;)
PS. Nie chciałem cytować sam siebie :D
Mądrala bądź nie, ale kłania się czytanie ze zrozumieniem..
Szanowna Redakcjo,
Za każdym razem, jak piszę list, zastanawiam się nad poprawnym zapisem skrótu postscriptum. W Słowniku poprawnej polszczyzny PWN występuje jako poprawny jedynie skrót PS, bez kropki. Często jednak natrafiam na skróty wypisane poniżej. Moje pytanie brzmi: które z podanych zapisów są poprawne (weszły do powszechnego użycia) i które są najczęściej spotykane. Z góry dziękuję za odpowiedź.
1. PS.
2. P.S.
3. PS:
4. PS
Nie tylko słowniki poprawnej polszczyzny, ale też słowniki ortograficzne podają jedynie pisownię PS, bez kropek. Natomiast słowniki mniej „doktrynalne”, a bardziej liczące się z życiem, jak Inny słownik języka polskiego czy też Słownik skrótów i skrótowców PWN, podają oboczną postać P.S., z dwiema kropkami. Pozostałe wymienione przez Pana wersje, a mianowicie PS. i PS:, są wynikiem dostawienia kropki lub dwukropka do „bezkropkowej” postaci skrótu, przy czym dostawiony znak pełni taką funkcję jak kropka zamykająca zdanie, a więc nie należy do skrótu.
— Mirosław Bańko
Jak wynika z tego poprawną formą jest PS bez kropek, a dopuszczalną formą pozostałe, co nieznaczny, że poprawne... W szkole traktowane jako błąd interpunkcyjny...