Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Co możesz zrobić, kiedy szukasz informacji o swoich przodkach?
~~Arek niezalogowany
10 marca 2024r. o 19:22
Możesz się zdziwić
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Burobrązowy Dziewięćsił niezalogowany
10 marca 2024r. o 19:31
Od kilkunastu lat tropię ślady swoich przodków i taka forma idealizowania starych dokumentów delikatnie mówiąc mnie rozbawiła. Dokumenty kościelne jak i cywilne po stu latach trafiają do archiwum. USC jak i Parafie to ludzie którzy mogą a nie muszą udostępnić takiej dokumentacji. Najczęstszym pytaniem jest "proszę udowodnić swoje pokrewieństwo".
W archiwach jest prościej, płacisz, masz dostęp. Najczęściej bez przygotowania kwerend to nawet szkoda czasu. Pomijając język. Ale powodzenia wszystkim zainteresowanym takim układaniem historii rodziny. A to puzzle, do tego trójwymiarowe. Bo jedna metryka nie musi być dowodem.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
10 marca 2024r. o 21:14
~~Burobrązowy Dziewięćsił napisał(a): Od kilkunastu lat tropię ślady swoich przodków i taka forma idealizowania starych dokumentów delikatnie mówiąc mnie rozbawiła. Dokumenty kościelne jak i cywilne po stu latach trafiają do archiwum. USC jak i Parafie to ludzie którzy mogą a nie muszą udostępnić takiej dokumentacji. Najczęstszym pytaniem jest "proszę udowodnić swoje pokrewieństwo".
W archiwach jest prościej, płacisz, masz dostęp. Najczęściej bez przygotowania kwerend to nawet szkoda czasu. Pomijając język. Ale powodzenia wszystkim zainteresowanym takim układaniem historii rodziny. A to puzzle, do tego trójwymiarowe. Bo jedna metryka nie musi być dowodem.

Archiwa Państwowe są bezpłatne, jeśli samemu się przyjedzie i przeprowadzi kwerendę. Płatne jest sporządzenie odpisu danego dokumentu i wykonanie jego kserokopii lub skanu, ale można samodzielnie i nieodpłatnie wykonywać zdjęcia przeglądanych akt. A żeby porównywać różne metryki ze sobą i sprawdzać, czy zawarte w nich dane są zgodne z prawdą, najpierw trzeba je zdobyć. Tak naprawdę wielu rzeczy się nie dowiemy, bo mało kto ma tak dużo źródeł - zwłaszcza wspomnień, także tych spisanych - aby szczegółowo odtwarzać losy swoich przodków z XIX wieku, nie mówiąc o dalszych. Czasami metryka to jedyny dostępny ślad po danej osobie i wtedy nic więcej nie można zrobić. Mam w rodzinie przypadek osoby z I połowy XIX wieku, której przypisano dwa podobne do siebie nazwiska. Póki co nie mam żadnych innych informacji o tym przodku, niż jego metryki zgonu oraz ślubu. Księgi urodzeń z jego czasów dotąd nie znalazłem i mogę opierać się tylko na tym, co mam. W tej sytuacji lepsze to, niż nic.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Hdbdhdhd niezalogowany
10 marca 2024r. o 21:40
Czy Geneteka.pl to dobry link? Wygląda na scamerska stronę i odsyła do famillytree
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Rabbit49 niezalogowany
10 marca 2024r. o 22:16
~~Hdbdhdhd napisał(a): Czy Geneteka.pl to dobry link? Wygląda na scamerska stronę i odsyła do famillytree

To bardzo dobra strona. Można tu liczyć na pomoc bardzo przychylnych forumowiczów. W dokumentach z USC zdarzają się błędy np. niwłaściwe miejsce urodzenia. Miałem taki przypadek i forumowicze na tym portalu pomogli mi. Polecam także inne strony ale to nie na temat. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Monika niezalogowany
10 marca 2024r. o 22:40
~~Hdbdhdhd napisał(a): Czy Geneteka.pl to dobry link? Wygląda na scamerska stronę i odsyła do famillytree

Właściwy link do Geneteki to: https://geneteka.genealodzy.pl/
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Szary Ziarnopłon niezalogowany
10 marca 2024r. o 23:38
~~Hdbdhdhd napisał(a): Czy Geneteka.pl to dobry link? Wygląda na scamerska stronę i odsyła do famillytree

Niedobra. Dobra to geneteka.genealodzy.pl
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Wiśniowa Hutujnia niezalogowany
11 marca 2024r. o 15:56
~~Hdbdhdhd napisał(a): Czy Geneteka.pl to dobry link? Wygląda na scamerska stronę i odsyła do famillytree


Bardzo dobra strona bo w postaci bazy z wyszukiwarką. Niestety, nie wszystkie parafie zostały tam zindeksowane. Szacun dla osób którzy zajmują powiększaniem zasobów bazy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.