Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Życzenia
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Co wiemy o naszym regionie?
~~Burawa Krzewuszka niezalogowany
14 marca 2021r. o 19:17
Historii ostatnich dziesięcioleci nie znają, a chcą uczyć co było 100 czy 200 lat temu. Kpiny.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Burawa Krzewuszka niezalogowany
14 marca 2021r. o 19:34
Chciałbym usłyszeć jakiej wersji życia Kaczyńskiego uczy pan Gołębiewski.
I wtedy ocenimy jego wartość jako historyka.
Czy jest historykiem , czy Urbanem.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Rudobrunatnyrudawa Kalmia niezalogowany
14 marca 2021r. o 21:48
Napewno trzeba wiedzieć że w wypadku nieuniknionego rozpadu tak zwanej unii europejskiej tak zwana republika federalna niemiec będzie mogła upomnieć się o te ziemię i je zaanektować podobnie jak Rosja zaanektowała Krym i zagłębie donieckie. Gwaranci układu przyznającego te ziemię tak zwanej rzeczypospolitej polskiej, w owym czasie Polskiej Republice Ludowej, nie uczynią nic by przeciwstawić się faktom, które się dokonają, tak jak nie przeciwstawiły się rosjii po aneksji Krymu. Przypomnieć należy że RFN i RP nie wiąże traktat pokojowy, dokumentu tego nie podpisano po upadku tzw trzeciej rzeszy niemieckiej w 1945 roku. Daje to RFN mocny argument w roszczenia sobie praw do tak zwanych ziem odzyskanych administrowanych obecnie przez RP. Ta historia powinna być znacznie bardziej ciekawsza dla tak zwanych historyków, od biografii twórcy sierocińca w Bunzlau obecnie Bolesławcu. Odnośnie świadomości historycznej współczesnych bolesławian polskiego pochodzenia jest ona zapewne identyczna jak świadomość historyczna współczesnych zbarażczyków pochodzenia ukraińskiego zamieszkujących Zbaraż i jego okolice.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Konopna Laurencja niezalogowany
15 marca 2021r. o 8:51
~Rudobrunatnyrudawa Kalmia napisał(a): Napewno trzeba wiedzieć że w wypadku nieuniknionego rozpadu tak zwanej unii europejskiej tak zwana republika federalna niemiec będzie mogła upomnieć się o te ziemię i je zaanektować podobnie jak Rosja zaanektowała Krym i zagłębie donieckie. Gwaranci układu przyznającego te ziemię tak zwanej rzeczypospolitej polskiej, w owym czasie Polskiej Republice Ludowej, nie uczynią nic by przeciwstawić się faktom, które się dokonają, tak jak nie przeciwstawiły się rosjii po aneksji Krymu. Przypomnieć należy że RFN i RP nie wiąże traktat pokojowy, dokumentu tego nie podpisano po upadku tzw trzeciej rzeszy niemieckiej w 1945 roku. Daje to RFN mocny argument w roszczenia sobie praw do tak zwanych ziem odzyskanych administrowanych obecnie przez RP. Ta historia powinna być znacznie bardziej ciekawsza dla tak zwanych historyków, od biografii twórcy sierocińca w Bunzlau obecnie Bolesławcu. Odnośnie świadomości historycznej współczesnych bolesławian polskiego pochodzenia jest ona zapewne identyczna jak świadomość historyczna współczesnych zbarażczyków pochodzenia ukraińskiego zamieszkujących Zbaraż i jego okolice.

I dlatego warto uczyć się historii... wiedziałbyś, że podstawą jakichkolwiek roszczeń są ludzie, mieszkańcy, to oni są punktem zaczepienia. Każda zmiana granic opierała się o plebiscyty, czy to aneksja Krymu, czy plebiscyty na Śląsku i Mazurach na początku XX w. czy walki o Kosowo. Dlatego Stalin zabiegał i dokonał bezprecedensowych wysiedleń całej ludności tych ziem, by nikt nie mógł podważać potencjalnych granic. A jeszcze pare lat i tych, którzy tu się urodzili za rzeszy już też nie będzie. O sam grunt i ruiny nikt upominał się nie będzie bo każdy umie liczyć. Nawet rozpad tej nazwanej przez ciebie tzw. unii nic tu nie zmieni. Są prawni następcy porozumień regulujących wzajemne granice. Nie strasz ludzi jak za PRL i PiS, że zły prusak przyjdzie i zabierze. Poznaj historię, wyciągnij wnioski, może zrozumiesz...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Niebieskoszary Rojnik niezalogowany
15 marca 2021r. o 8:55
Te ziemie , to rekompensata za to co zniszczyli i odebrali Polakom w innych polskich miastach np. w Warszawie. Ludzie ci nie dostali tutaj o domów, ziemi, czy najlepszych mieszkań.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Bladofioletowy Czarny niezalogowany
15 marca 2021r. o 9:13
~~Płowoszara Bergenia napisał(a): Wielu ludzi w tym mieście interesowało i interesuje historią, ocena że mało wiemy, jako mieszkańcy miasta, jest niesłuszna. A naukowcom, jak wszystkim, potrzeba samokrytycyzmu i odrobinę pokory.

Dokładnie. I proponuję jeszcze odrobinę mniej złośliwości podczas pisania...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Mlecznoróżowa Rogownica niezalogowany
15 marca 2021r. o 9:47
Jestem przerażony brakami wiedzy historycznej o powojennej Polsce i Bolesławcu. Te pojęcia z jak "komuna" - z kąt Ty to zwiozłeś. Chyba tylko z obecnych "uczelni katolickich". Sięgnij do opracowań o Polsce i Bolesławcu z lat 60/70, np PAWŁA ŚLIWKI, TADEUSZA STECA, itd.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Żółtobiały Tamaryszek niezalogowany
15 marca 2021r. o 10:14
Mlodziezy mie interesuje historia, interesuje ich to czy jest praca,a jest i owszem,ale za psie pieniadze.dlatego wyjezdzaja a miasto sie starzeje...i zostanie tylko historia
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Życzenia