~ napisał(a): ??
Najlepiej to jest w ogóle zapobiegać ich powstawaniu, dzięki poniższym aktywnością:
-> Aktywność fizyczna – Codziennie, przynajmniej przez pół godziny, spaceruj. Praca mięśni nóg powoduje, że krew sprawniej krąży, co zapobiega powstawaniu obrzęków. Gimnastykuj się, pływaj – to poprawia krążenie. W ciągu dnia noś wygodne obuwie. Kup buty o pół numeru większe, jeśli obrzęki są dotkliwe. Unikaj ciasnych, elastycznych skarpetek i rajstop.
-> Dieta na żylaki - Pij dużo wody mineralnej. Kiedy masz za mało wody w organizmie, broni się on, zatrzymując ją w tkankach – stąd opuchlizna. Ogranicz spożycie soli, gdyż zatrzymuje wodę w organizmie. Walcz z nadwagą. Zbędne kilogramy obciążają żyły, utrudniają obieg krwi.
-> Masaż - solą gruboziarnistą pobudzi krążenie w naczyniach żylnych – podobnie działa masaż kostkami lodu. Dla lepszych efektów, dobrze jest powtarzać regularnie te zabiegi.
-> Kąpiel - Często masuj nogi chłodnym prysznicem. Poprawi to krążenie i pozbawi nas uczucia „ciężkich nóg”. Możesz też moczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem różnych olejków.
Zapobiegawczo możesz też włączyć do swojej diety tabletki zawierające: diosmine i hesperydyne, a także rutyne i jej pochodne oraz wyciąg z kasztanowca - tego typu preparaty możesz znaleźć np. tutaj: https://www.biotrendy.pl/kategoria-produktu/zylaki/
Natomiast jeśli chodzi o ich leczenie to zależy wszystko od ich stadium. Do podstawowych i jednocześnie najbardziej popularnych metod usuwania żylaków kończyn dolnych zaliczamy:
-> Usuwanie żylaków laserem - Efektem jego działania jest zwłóknienie i zanik chorobowo zmienionego naczynia. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
-> Skleroterapia żylaków - metoda, która polega na wstrzyknięciu do światła żylaków specjalnej substancji (sklerozantu), nazywana jest skleroterapią żylaków. Pod jej wpływem żyła obkurcza się, a żylaki zarastają, po czym następuje ich całkowite wchłonięcie.
-> Klasyczna operacja żylaków - polega na chirurgicznym usunięciu niewydolnej żyły w całości (tzw. stripping). Zabieg uzupełniany jest zwykle miniflebektomią, czyli wycięciem żylaków przy pomocy haczyka poprzez niewielkie nacięcia na skórze.
-> Miniflebektomia, nazywana także szydełkowaniem żył, to procedura, która polega na usunięciu zmienionych chorobowo, niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy specjalnych szydeł chirurgicznych. Jest to technika obecnie zarezerowana do usuawania żylaków, które nie kwalifikują się do skleroterapii lub usuwania parą wodną.