~fo napisał(a): Ja rozumiem zasługi ludzi którzy odsiedzieli stan wojenny rozumiem poświecenie Kuklińskiego , Wałęsa jaki jest to jest ale coś tam zrobił , pytam sie czym sie Jarosław zasłużył dla obalenia systemu , gdzie był ten konus ano u mamusi pod kołderka bezpieczny i najedzony wiec jakim ......przypisuje sobie takie zasługi i detronizuje prawdziwych ludzi którzy narażali rodziny , siebie dzieci i poświecili kariery gdzie ten Konus był wtedy a ludzie durne dają mu sie prowadzać na pasku jak Yorki po parku , zacznijcie używać mózgu a nie ulegać propagandzie .
W 1968 był wśród studentów biorących udział w wiecach organizowanych w ramach tzw. wydarzeń marcowych[7]. W 1976, po tzw. wydarzeniach czerwcowych, rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników, następnie z Biurem Interwencyjnym KSS „KOR”, kierowanym przez Zofię i Zbigniewa Romaszewskich[8]. Od 1979 należał do redakcji kierowanego przez Antoniego Macierewicza niezależnego miesięcznika „Głos”[7].
W sierpniu 1980 utrzymywał kontakty ze strajkującymi we Wrocławiu[9]. We wrześniu tego samego roku zaangażował się w działalność „Solidarności”, kierował sekcją prawną Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze[7]. Wraz z Janem Olszewskim i Antonim Macierewiczem otworzył w Warszawie punkt informacyjny z poradami prawnymi dla osób zakładających związki zawodowe[9]. W 1981 podpisał deklarację założycielską Klubów Służby Niepodległości[7][10].
W latach 1979–1982 był rozpracowywany przez kilka komend wojewódzkich Milicji Obywatelskiej w ramach spraw operacyjnego sprawdzenia[10]. 13 grudnia 1981, po ogłoszeniu stanu wojennego, dotarł do strajkujących w Hucie Warszawa[9]. Zajmował się później dystrybucją wydawnictw podziemnych, brał udział w reaktywowaniu „Głosu”. W 1982 był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. Należał do autorów raportu o łamaniu praw człowieka w Polsce w stanie wojennym prezentowanego w 1983 na konferencji KBWE w Madrycie, a w 1989 do założycieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka[11]. W 1983 nawiązał współpracę z niejawnymi władzami NSZZ „S” – Tymczasową Komisją Koordynacyjną, został kierownikiem Biura Społeczno-Politycznego TKK „S”[9]. Publikował w podziemnych pismach „Przegląd Polityczny” i „Głos Ursusa”[9]. Uczestniczył w pracach działającego legalnie od sierpnia 1988 Klubu Myśli Politycznej „Dziekania”[12]. W trakcie strajków w 1988 w maju i sierpniu doradzał, razem z bratem Lechem Kaczyńskim[13], strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina[7].
Od 1988 należał do Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”[9]. W obradach Okrągłego Stołu uczestniczył w zespole ds. reform politycznych. W lipcu i sierpniu 1989 był ze strony NSZZ „Solidarność” członkiem zespołu ds. negocjacji ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym w sprawie powołania koalicyjnego rządu[9].
Dopisane 14.12.2016r. o godz. 16:05:
niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
14 grudnia 2016
Gazeta Polska | Nowe Państwo | Gazeta Polska Codziennie | VOD
Najnowsze Opinie Wideo Blogi
Polska Świat Sport Gospodarka Obrona narodowa Historia Kultura Media Koniec kadencji Rzeplińskiego za: 6 dni
Wódką i szampanem – tak Wałęsa „walczył” w stanie wojennym. ZOBACZ DOKUMENT
382
Dodano: 14.12.2016 [15:03]
Wódką i szampanem – tak Wałęsa „walczył” w stanie wojennym. ZOBACZ DOKUMENT - niezalezna.pl
foto: screen TVP Info - nagrania z rozmów w 1989 roku z willi MSW przy ulicy Zawrat w Warszawie oraz z Magdalenki
Nie milkną echa wczorajszej wymiany zdań między Kornelem Morawieckim, a Lechem Wałęsą. Po ostrym ataku Wałęsy na Morawieckiego, dziś Sławomir Cenckiewicz opublikował dokumenty wskazujące na to, jakie alkohole skonsumował Wałęsa „ samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających” w czasie internowania.
Całe zamieszanie wokół Morawieckiego i Wałęsy zaczęło się od tego, że oburzony słowami byłego lidera „Solidarności Walczącej” na temat wykluczenia Wałęsy z historii opozycji „przez fałsz, jaki sobą przedstawia”.
Oburzony Lech Wałęsa zarzucił Kornelowi Morawieckiemu, że ten... „zdezerterował”.
- Był wykluczony, zdezerterował, jak był czas. Wszystko jest podzielone. Teraz korzysta z naszego zwycięstwa! On przecież nie przyczynił się do tego zwycięstwa![...] Zobaczymy, kto się tak naprawdę wykluczył z historii dzisiaj i w przyszłości – tłumaczył Wałęsa w rozmowie z wpolityce.pl.
Odnosząc się do słów Lecha Wałęsy nowe światło na jego „walkę” w stanie wojennym rzuca Sławomir Cenckiewicz publikując dokument, wskazujący na to, z jakich artykułów żywnościowych korzystał w czasie internowania Wałęsa. Na liście jest sporo alkoholu.
Z dokumentu wynika, że internowany korzystał „bez ograniczeń z artykułów żywnościowych”.
W okresie internowania skonsumował samotnie lub w towarzystwie osób odwiedzających:
- spirytus - 2 but.
- wódka 289 but.
- wino 158 but.
- winiak i koniak 59 but.
- szampan 239 but.
- piwo 1115 but.
Dokument Cenckiewicz opublikował na Twitterze:
- Wczoraj Wałęsa napadł w Sejmie na Morawieckiego mówiąc, że nie walczył i "zdezerterował". Fakt, tak jak Wałęsa to Morawiecki nie "walczył":) - napisał Sławomir Cenckiewicz.
View image on Twitter
View image on Twitter
Follow
Sławomir Cenckiewicz @Cenckiewicz
Wczoraj Wałęsa napadł w Sejmie na Morawieckiego mówiąc, że nie walczył i "zdezerterował". Fakt, tak jak Wałęsa to Morawiecki nie "walczył":)
2:17 PM - 14 Dec 2016
142 142 Retweets 290 290 likes