Quantcast
Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Nowe domy - Osiedle Kozia Górka!
REKLAMA Standup w Concordii!
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Możesz powiedzieć co sądzisz o zmianie nazwy ulicy Kutuzowa. O ile przy niej mieszkasz i zakładasz, że władze mogą zignorować Twoje zdanie.
~~Calo 30 czerwca 2022r. o 2:29
Napoleon Bonaparte to był taki "Adolf Hitler" swoich czasów. A przy okazji taki był z niego wielki strateg, a został pokonany i upokorzony przez alkoholika Kutuzowa. I tyle w temacie jego legendy. Równie dobrze moglibyście nazywać tę ulicę imieniem Musolinniego.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Łysiak 30 czerwca 2022r. o 9:15
~~Calo napisał(a): Napoleon Bonaparte to był taki "Adolf Hitler" swoich czasów. A przy okazji taki był z niego wielki strateg, a został pokonany i upokorzony przez alkoholika Kutuzowa. I tyle w temacie jego legendy. Równie dobrze moglibyście nazywać tę ulicę imieniem Musolinniego.
Porównanie
Polscy szanują Napoleona Bonaparte, śpiewamy o nim w naszym hymnie narodowym, utworzył dla nas Księstwo Warszawskie, które było zalążkiem państwa polskiego. Gdyby w roku 1812 Wielka Armia Napoleona, w której służyło 100 tysięcy żołnierzy Księstwa Warszawskiego, pokonała carską Rosję mogłoby powstać niepodległe państwo polskie. Porównanie Go do jakiegokolwiek faszysty i pijaczyny jest niewłaściwe. Nasi pisarze jak Żeromski czy np. Prus wręcz uwielbiali Napoleona. Powinna być ulica Napoleona.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Radek lord 1 lipca 2022r. o 0:19
Nie mogłem przejść obojętnie obok pytań: „a co Bolesławiec ma wspólnego
z Bitwą Warszawską”, ale wcale nie upierałbym się przy tej nazwie.
Nie musi być od razu aż tak patetycznie.
Osobiście wołałbym aby nazwa tej ulicy wiązała się z historią Dolnego Ślaska i...Polski.
Moim faworytem byłby Książę Bolko II, wnuk Władysława Łokietka,
ostatni niezależny śląski książę piastowski, dzielny rycerz i genialny dyplomata.
To byłaby piękna bajka; wyjść z „Bramy Piastowskiej” na „Księcia Bolka II”.
P.S.
Uprzedzam pytania: a co Bolko II ma wspólnego z Bolesławcem?
Bolesławiec należał do Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, ostatniego niezależnego księstwa śląskiego, którym władał Bolko II.
https://historia.org.pl/2017/11/04/ksiaze-swidnicki-bolko-ii-maly-genialny-polityk-i-wspanialy-administrator/
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Żółtawordzawa Wierzba 1 lipca 2022r. o 13:42
Ulica Cesarza Napoleona to doskonały pomysł jestem po stokroć za.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Różowoczerwony Rokitnik 1 lipca 2022r. o 14:28
Bolko II był małego wzrostu. Ówcześni kronikarze nie byli mu zbyt przychylni. To, że zawarł sojusz z Węgrami i Kazimierzem Wielkim nie oznacza iż był dobrym politykiem. Chciał ratować swoje włości przed Janem Luksemburskim, a mógł j
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Radek lord 1 lipca 2022r. o 20:38
Co to za argument, że "był małego wzrostu". Był wielki swoim duchem i rozumem, co było cechą wielu wybitnych polityków i wojowników. Chociażby wspomniany wyżej Napoleon Bonaparte.
On te "włości" czyli księstwo Świdnicko-Jaworskie zachował nie tylko do swojej śmierci, ale zagwarantował ich niezależność do śmierci swojej małżonki,
Księżny Agnieszki.
Niestety zmarł bezpotomnie, co było fatum ciążącym nad śląskimi Piastami.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.