Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Tak szabrowano Bolesławiec i jego okolice
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
26 listopada 2022r. o 13:37
~~Ella napisał(a): Nie ma znaczenia narodowość, jak widać. Polacy tak samo kradną jak inni. I to Hestii zjawisko nadal aktualne, wystarczy przyjrzeć się opuszczonym zabytkowym budynkom. Przykład- palac w Tomaszowie, w dużym stopniu rozgrabiony w ostatnich latach. Nawet ze starych cmentarzy kradnie się rzeźbione nagrobki.

Ale ci ludzie to nie są Polacy mają polskie nazwiska czyli ludzi których zabili lub ruskie nazwiska czyli spolszczone jak Kotowicz lub żydowskie nazwiska brzmiące z niemiecka jak Dolharz z tym że oni przybyli do Polski jako wyzwoliciele NKWD i zabijali wszystkich a teraz stanowią administrację i dobijają niedobitków żebyś wiedział z jaką nienawiścią mówiła moje polskie nazwisko pewnie dlatego że legenda przeżyła
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
26 listopada 2022r. o 13:40
~~Kredowobiała Lepnica napisał(a): A Polacy to jacy byli,? co to znaczy, że szabrowali Polacy razem z radzieckimi? W wojsku carskim też byli polacy. Jacy polacy??? I czy na pewno Polacy??? Panowie redaktorzy??? Polacy???

Redaktor Polakiem nie jest tylko z tego samego miotu co brydżyści i inne tam co mówili nam że są bardziej inteligentni.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~marek niezalogowany
26 listopada 2022r. o 13:44
Teraz wszyscy uważają, że to sprawki Ruskich, a tak nie było. Głównie szabrownicy to mieszkańcy Polski centralnej wywozili co się dało, mówili że za chwilę przyjdą Niemcy i trzeba wszystko stąd zabrać. Ojciec z kolegami próbowali udaremnić grabież z jednego z bolesławieckich zakładów, to pogrozili im bronią palną. Powiedzieli im, że trzeba odbudować stolicę, a oni to robią. Takie to były czasy. Za takie historie należało się zabrać jeszcze w XX wieku, gdy żyło sporo świadków tych wydarzeń. Kolejarze też nieźle kombinowali pomagając szabrownikom.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
26 listopada 2022r. o 14:08
~~marek napisał(a): Teraz wszyscy uważają, że to sprawki Ruskich, a tak nie było. Głównie szabrownicy to mieszkańcy Polski centralnej wywozili co się dało, mówili że za chwilę przyjdą Niemcy i trzeba wszystko stąd zabrać. Ojciec z kolegami próbowali udaremnić grabież z jednego z bolesławieckich zakładów, to pogrozili im bronią palną. Powiedzieli im, że trzeba odbudować stolicę, a oni to robią. Takie to były czasy. Za takie historie należało się zabrać jeszcze w XX wieku, gdy żyło sporo świadków tych wydarzeń. Kolejarze też nieźle kombinowali pomagając szabrownikom.


Sprawcami byli zarówno sowieci, jak i osadnicy - na jednych i drugich są zarówno dokumenty, jak i relacje świadków. Można nawet tak to podzielić: w 1945 roku rabowali głównie sowieci, w 1946 panowała już pewna równowaga, a od 1947 szabrem trudnili się głównie Polacy. Tak niestety było i przemilczanie tego rodzaju ciemnych stron czasów osadnictwa do niczego dobrego by nie prowadziło.
No i dodać trzeba, że jeszcze w 1946 roku wśród szabrowników byli także miejscowi Niemcy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Czerwonawy Cedr niezalogowany
26 listopada 2022r. o 14:30
Jakoś tak dziwnie łatwo się pisze panu redaktorowi że po wojnie w której zginęło 6 milionów Polaków i Polska straciła połowę swojej gospodarki szabrownikami są Polacy?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
26 listopada 2022r. o 14:50
~~Czerwonawy Cedr napisał(a): Jakoś tak dziwnie łatwo się pisze panu redaktorowi że po wojnie w której zginęło 6 milionów Polaków i Polska straciła połowę swojej gospodarki szabrownikami są Polacy?

Niech napisze kto robil kiełbasę z ludzi w Legnicy ! Nie napiszę my Polacy szabrownicy oni inteligentni inaczej NKWD (pracowałam kiedyś dla żydówki w UK nienawidziła Polaków za to że była w obozie w Oświęcimiu choć przyznała że to żydzi tam pilnowali i to Żydów wykorzystywano do golenia głów np. Kiedy powiedziałam jak Niemcy i ruscy Polaków mordowali uśmiechała się ) pogrom spada na służby oni wszyscy trafia do piekła
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Brązowopłowy Tojeść niezalogowany
26 listopada 2022r. o 14:55
Ludzie po wojnie przyjeżdżali bez niczego na tereny szczególnie z Kresów Południowa Wschodnich, po wojnie zajmowali mieszkania I to co ocalało brali do swoich żeby jakoś żyć. Wojna dla wielu rodzin była tragedia, najpierw okupacja hitlerowskich Niemiec a później okupacja sowieckiej Rosji. Stracili bliskich w obozach koncentracyjnych czy łagrach na Syberii lub dzialaniach wojennych, ludzie często mieli tylko to co na sobie. Moim zdaniem nie wolno generalizować tak zdarzeń powojennych i trzeba pamiętać że to hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja były agresorami a Polska była krajem napadniętym i zniszczonym. Podkreślam Rosja i Niemcy napadły na Polskę w 1939 r., wiec niech będzie zachowana prawda historyczna że działania po wojnie były konsekwencja tego. Dodam że naród niemiecki wybrał w wyborach Hitlera i jego partie a przez okres wojny gorąca go popierał. Działania po wojnie były tego konsekwencja.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~rysiek niezalogowany
26 listopada 2022r. o 15:34
Mówił mi Pan Kowalski że Bolesławiec nie był zniszczony podczas jego wyzwolenia a zniszczony póżniej przez sowietów których niemki nie chciały wpuścić do mieszkań tam wrzucali granaty te niszczyły i podpalały budynek A grabiących przyjeżdżających z głębi Polski było wielu Ci wywozili głównie rolniczy sprzęt
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Muzeum Ceramiki zaprasza