~~Pinochet napisał(a):
Drogi Przemku,produkuje aż swoim chińskim szrotem energię wtedy kiedy jest jej za dużo na rynku.Ktos mimo wszystko ten Twój nadmiar od Ciebie odbiera,a Ty masz pretensje,że w zimie sprzedaje Ci ta energię drożej,wtedy gdy wszystkie panele są bezczynne.A zmagazynuj sobie sam,to zobaczysz ile takie magazynowanie kosztuje.W sezonie niektóre owoce u rolników w sytuacji nadprodukcji są jak za darmo,co nie znaczy,że rolnik ma pretensje musi płacić w zimie za świeże czy mrożone w sklepie maliny krocie.Badz niezależny,buduj magazyn energii i nie miej do nikogo pretensji
********************************************************************************************************************************
Z chęcią kupował bym Polskie " szrot panele" , Polskie samochody , Polskie proszki do prania a jeszcze chętniej wolał bym aby Polska armia kupowała czołgi w Polskiej fabryce.
Magazyn energii powiadasz . A wiesz że prądu przechowywać się nie da. Wiesz że prądu do torby nie włożysz.
Ale jest jak zawsze ale.
Po pierwsze energia produkowana jest nie tylko z fotowoltaiki lub wiatru. Jako alternatywę możemy / mamy mieć / elektrownie jądrowe . Jednak nie wtym problem. Problem jest aby państwo miało przynajmniej 100 % obłożenie zapotrzebowania w produkcji OZE. Oraz aby ogólnokrajowa dystrybucja była przygotowana na okresy niedoboru lub nadprodukcji. Niedobory należy wyeliminować zabezpieczeniem sieci alternatywnych. A nadwyżki albo wyeksportowane albo przesterowane na produkcję ciekłego wodoru który można przechowywać.
Zamiana prądu na energię zdolną do przechowywania to jeden ze sposobów zdecydowanie bardziej racjonalny niż tzw magazyny energii.
Magazyn energii to bateria a ona ma swoje ograniczenia mocowe . Do oświetlenia ok ale . Gdybym sam magazynował energię nie mógł bym jej wykorzystywać na przykład do grzania wody , ogrzewania domu i klimatyzacji.
Druga strona medalu to skala prywatnych inwestycji w fotowoltaikę. Na dzisiaj to około 1,5 miliona. A będzie znacznie więcej. To inwestycja wypełniająca normę obłożenia OZE dla całego kraju / na dzisiaj tylko % /za pieniądze prywatnych inwestorów. Takim sposobem Polska jako kraj uwolni się od płacenia kar za emisję CO2 nie wydają ani grosza na OZE.
Bo pragnę zauważyć że w budowę elektrowni atomowych zaangażowane są też przede wszystkim podmioty prywatne.
Niebawem z pewnością powstanie siec producentów a być może prosumentów ciekłego wodoru.
Oby.