Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Tak szabrowano Bolesławiec i jego okolice
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
28 listopada 2022r. o 22:55
Koniec uznawania za Polaków oszustów i NKWD nigdy nie będzie Polakami to wróg to zabór to agentura
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
29 listopada 2022r. o 1:50
Bolesławiec to nie jest państwo żydowskie
Choć NKWD jest bardzo aktywne
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
29 listopada 2022r. o 1:52
~~Jasnoróżowa Porzeczka napisał(a):
Ktoś napisał: ~~44 napisał(a): ,,Rozbijano także stare nagrobki, aby pozyskać z nich budulec - do dziś w Bolesławcu w kilku miejscach można znaleźć wykonane z nich mury oporowe" Bzdurne zdanie studenta historii, gdybys dziś miał 55 + wiedziałbyś jak wygladała prawda o cmentarzach, Odgórnie zaplanowano niszczenie cmentarzy nie miało znaczenia czy pozyska sie dzieki temu materiał budowlany. Tłumaczyć autorowi nie bede bo kiedyś mieszkając przy ul. Garncarskiej bawilismy sie na cmentarzu. Polecam uzupełnienić wiedze o licznie wydane materiały o procesach jakie zachodziły w tej materii głównie do połowy lat siedemdziesiątychMur oporowy przy budynku katechetycznym bazyliki ma m.in. wbudowane płyty nagrobne z cmentarza żydowskiego.
Wstyd i hanba !

Zgoda powinni się przenieść do Izraela i tam urządzać zasadzki oskarżać i skazywać swoich a nue rządzić się na cudzej ziemi
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~pinio65 niezalogowany
29 listopada 2022r. o 4:48
Trzy uchwały Miejskiej Rady Powiatowej z 1965 r i dwa cmentarze: ewangelicki przy ul Garncarskiej oraz żydowski u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i jeleniogórskiej w najbliższych latach zostaną zrównane z ziemią. Zapraszam na moją stronę na FB Bolesławiec stare fotografie, gdzie można zapoznać się ze skanami dokumentów.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~pinio65 niezalogowany
29 listopada 2022r. o 6:17
Częściowa lista zakładów zagrabionych przez Rosjan po zdobyciu Bunzlau.

1. Huta Miedzi „Wizów” (Wiesau- Kupferhütte) w Łące.

2. Bunzlauer Holzindustrie, Hubert Land G. m. b. H. Bunzlau
Menzelstraße 2 (obecnie ul. Staroszkolna 18)
Zakład produkcji wyrobów drzewnych.

3. Minnahütte przy Menzelstraße 1 (obecnie Staroszkolna) huta szkła o automatycznych maszynach do wydymania butelek. Wytwórnia szkła samochodowego.

4. Bunzlauer Eisenwerke Ferdinand Wiesner
Odlewnia żeliwa.

5. Automatik Druckmaschinen Fabrik - specjalność okucia do pieców kaflowych i kuchennych o produkcji miesięcznej do 200 ton.

6. Maschinenfabrik Lindenhof fabryka maszyn i reparacje. Ostatnio produkcja bomb lotniczych.

7. May & Sohn fabryka papy i masy drzewnej. Specjalnością zakładów była produkcja pudełek do przesyłek pocztowych według własnego patentu.

8. Concordia Spinnerei und Weberei , jako wytwórnia samolotów wzgl. ich części. (przędzalnia została zdemontowana jeszcze przez Niemców)

9. Bunzlauer Thonröhren & Chamottewaaren Fabrik Hoffmann & Co.

10. Bunzlauer Werke Lengersdorff & Comp. Obecnie Aleja 1000 lecia.

11. Gebrüder Kranz Sprottauerstrasse 9. Obecnie ul Kościuszki.

12. Huta Carlswerk. Siedziba firmy mieściła się przy Haynauer Chaussee 17. Obecnie Aleja 1000 lecia.

13. Amalienhütte , której właścicielem był Adolf Hirsch. Nazwa pochodziła od usytuowania przy ulicy Amalienstrasse (obecnie ul Hutnicza) Nastawiona była na produkcję szyb dla obiektów przemysłowych.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~dziadek niezalogowany
29 listopada 2022r. o 7:43
Najwięcej szkód w mieście poczynił z pozoru niewinny proceder. Chodzi o kradzież szyb. Jeśli ktoś zasiedlał mieszkanie, w którym brakowało szyb w oknach, to szedł w miasto i wydłubywał szyby w pustostanach. Na wszelki wypadek kilka, w nadziei, ze któraś podpasuje. W ten sposób brak szyb narastał lawinowo. A mieszkania bez szyb w oknach były zalewane deszczem i zasypywane śniegiem. Dwa-trzy lata w takim stanie i nadawały się tylko do rozbiórki.
O tych szybach mówił mi człowiek, który do Bolesławca przybył w 1945 roku.
To co autor artykułu pisze o wspólnie palonym płocie przez żołnierzy polskich i radzieckich, wydaje się śmieszne, jeśli podawane jest w kontekście wandalizmu. Zima w 1945 roku była szczególnie mroźna i trzeba było się czymś ogrzać. Deski z płotu zawsze pierwsze idą do ogniska. Sam pamiętam ze szczenięcych czasów.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Bławatny Dziewięćsił niezalogowany
29 listopada 2022r. o 7:48
~~pinio65 napisał(a): Trzy uchwały Miejskiej Rady Powiatowej z 1965 r i dwa cmentarze: ewangelicki przy ul Garncarskiej oraz żydowski u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i jeleniogórskiej w najbliższych latach zostaną zrównane z ziemią. Zapraszam na moją stronę na FB Bolesławiec stare fotografie, gdzie można zapoznać się ze skanami dokumentów.
Miejskiej Rady Narodowej.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Dariusz Gołębiewski niezalogowany
29 listopada 2022r. o 8:54
~~dziadek napisał(a): Najwięcej szkód w mieście poczynił z pozoru niewinny proceder. Chodzi o kradzież szyb. Jeśli ktoś zasiedlał mieszkanie, w którym brakowało szyb w oknach, to szedł w miasto i wydłubywał szyby w pustostanach. Na wszelki wypadek kilka, w nadziei, ze któraś podpasuje. W ten sposób brak szyb narastał lawinowo. A mieszkania bez szyb w oknach były zalewane deszczem i zasypywane śniegiem. Dwa-trzy lata w takim stanie i nadawały się tylko do rozbiórki.
O tych szybach mówił mi człowiek, który do Bolesławca przybył w 1945 roku.
To co autor artykułu pisze o wspólnie palonym płocie przez żołnierzy polskich i radzieckich, wydaje się śmieszne, jeśli podawane jest w kontekście wandalizmu. Zima w 1945 roku była szczególnie mroźna i trzeba było się czymś ogrzać. Deski z płotu zawsze pierwsze idą do ogniska. Sam pamiętam ze szczenięcych czasów.

Tak się tłumaczyli sprawcy i patrząc na to, jak ostre były wtedy zimy, można w to uwierzyć. Problem w tym, że niszczyli płot otaczający infrastrukturę krytyczną miasta, zapewniającą dopływ czystej wody do mieszkań. A patrząc na to, że czy to sowieci, czy wszelkiej maści szabrownicy włamywali się wszędzie, gdzie się dało, stanowił on może mierne, ale jakiekolwiek zabezpieczenie.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza