Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Tak szabrowano Bolesławiec i jego okolice
~~dziadek niezalogowany
29 listopada 2022r. o 9:05
~~Dariusz Gołębiewski napisał(a):
Tak się tłumaczyli sprawcy i patrząc na to, jak ostre były wtedy zimy, można w to uwierzyć. Problem w tym, że niszczyli płot otaczający infrastrukturę krytyczną miasta, zapewniającą dopływ czystej wody do mieszkań. A patrząc na to, że czy to sowieci, czy wszelkiej maści szabrownicy włamywali się wszędzie, gdzie się dało, stanowił on może mierne, ale jakiekolwiek zabezpieczenie.

To komicznie wygląda, kiedy niby człowiek z historycznym wykształceniem ocenia wydarzenia sprzed iluś tam lat z dzisiejszej perspektywy. Mówię ci człowieku, że wtedy na płot z desek patrzyło się przede wszystkim jako dobry opał. Takie podejście do tematu miałem i ja w latach 60-tych. Tak, żołnierze zastanawiali się czy lepiej spalić ogrodzenie "krytycznego obiektu", czy pójść do składu opału i tam kupić węgiel. Tylko gdzie był ten skład opału? Czy szanowny "historyk" może wskazać?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zielony Ambrowiec niezalogowany
29 listopada 2022r. o 14:41
~~pinio65 napisał(a): Częściowa lista zakładów zagrabionych przez Rosjan po zdobyciu Bunzlau.

1. Huta Miedzi „Wizów” (Wiesau- Kupferhütte) w Łące.

2. Bunzlauer Holzindustrie, Hubert Land G. m. b. H. Bunzlau
Menzelstraße 2 (obecnie ul. Staroszkolna 18)
Zakład produkcji wyrobów drzewnych.

3. Minnahütte przy Menzelstraße 1 (obecnie Staroszkolna) huta szkła o automatycznych maszynach do wydymania butelek. Wytwórnia szkła samochodowego.

4. Bunzlauer Eisenwerke Ferdinand Wiesner
Odlewnia żeliwa.

5. Automatik Druckmaschinen Fabrik - specjalność okucia do pieców kaflowych i kuchennych o produkcji miesięcznej do 200 ton.

6. Maschinenfabrik Lindenhof fabryka maszyn i reparacje. Ostatnio produkcja bomb lotniczych.

7. May & Sohn fabryka papy i masy drzewnej. Specjalnością zakładów była produkcja pudełek do przesyłek pocztowych według własnego patentu.

8. Concordia Spinnerei und Weberei , jako wytwórnia samolotów wzgl. ich części. (przędzalnia została zdemontowana jeszcze przez Niemców)

9. Bunzlauer Thonröhren & Chamottewaaren Fabrik Hoffmann & Co.

10. Bunzlauer Werke Lengersdorff & Comp. Obecnie Aleja 1000 lecia.

11. Gebrüder Kranz Sprottauerstrasse 9. Obecnie ul Kościuszki.

12. Huta Carlswerk. Siedziba firmy mieściła się przy Haynauer Chaussee 17. Obecnie Aleja 1000 lecia.

13. Amalienhütte , której właścicielem był Adolf Hirsch. Nazwa pochodziła od usytuowania przy ulicy Amalienstrasse (obecnie ul Hutnicza) Nastawiona była na produkcję szyb dla obiektów przemysłowych.

Przez żydów rosyjskich NKWD teraz zwane firma i wyniesione na piedestał koło coś dobrego gdzie to zwykła agentura
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA #pijezkranu