17 lipca 2011r. godz. 05:00, odsłon: 4779, bolec.infoTrzy Panie Gajda
15 lipca o godz. 18.00 w Galerii BOK-MCC odbył się wernisaż wystawy, na której swoje prace prezentują trzy artystki, które łączy jedno nazwisko.
(fot. bolec.info)
Maritę, Jadwigę i Weronikę Gajda łączą nie tylko więzy rodzinne ale przede wszystkim pasja i wielka miłość do sztuki. Na piątkowym wernisażu pojawiła się tylko jedna z Pań, Marita Benke – Gajda, lecz już na samym początku usprawiedliwiła nieobecność córek.
-Jadwiga miesiąc temu urodziła dziecko także póki co taka wyprawa nie wchodzi w grę, młodsza córka zaś zastępuje starszą w pracy - mówiła. Bardzo się cieszę, że córki zaraziły się moją wielką pasją - dodała.
Artystka podczas krótkiej przemowy opowiedziała o pomyśle na wspólną, rodzinną wystawę. - Pomysł na tą wystawę narodził się we wrześniu zeszłego roku, zaraz po obronie Weroniki i oto dziś spotykamy się tu w Bolesławcu. Marita Benke – Gajda podkreśliła także swój ciepły stosunek do Bolesławca. Zawsze, kiedy przyjeżdżam tu, czuję się jak w domu. Śmieję się nawet, że to moje miasto.
Tradycyjnie już artystka z wernisażu wyszła z rękoma pełnymi kwiatów. Jednak i ona postanowiła zostawić coś w naszym mieście. - Natchniona talentem mojej wnuczki - Anetki postanowiłam stworzyć coś nowego, powstał "Projekt Anetka". Na ręce Pani dyrektor,
Iwony Bojko, chciałam złożyć prace powstałe właśnie w ramach tego projektu.
Marita Benke – Gajda
Dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1973 roku, na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Leszka Wajdy. Po zakończeniu studiów zajmowała się projektowaniem wnętrz, a od 1980 roku także ceramiką, która z czasem stała się jej główną dyscypliną. Od przeszło 20 lat zajmuje się pracą pedagogiczną kształcąc młodzież i dorosłych w swojej pracowni, a od 2003 roku pracuje jako wykładowca w Pracowni Rzeźby w Ceramice na Wydziale Rzeźby w krakowskiej ASP. Ma za sobą ponad 100 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz wiele wystaw zbiorowych. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność twórczą, dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W 2009 roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI. Niedawno obchodziła 30-lecie pracy twórczej.
Jadwiga Gajda – Lusina
Absolwentka PLSP w Nowym Wiśniczu na kierunku Ceramika Artystyczna. Dyplom w 1999 roku w pracowni Eugeniusza Molskiego, za który została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2004 roku uzyskała dyplom w Pracowni Fotografii prof. Zbigniewa Łagockiego. Absolwentka Podyplomowych Studiów Pedagogicznych na kierunku Edukacja Artystyczna. W roku akademickim 2002-03 stypendysta programu Socrates – Erasmus w Walencji (Hiszpania). Autorka kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Pracuje jako projektant w krakowskiej pracowni ceramicznej „Kafel-Art” oraz jako instruktor ceramiki w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Jej dyscypliny twórcze to przede wszystkim ceramika i fotografia.
Weronika Gajda
Urodzona w 1985 roku. Dyplom na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2010 r. w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. W roku 2008/2009 odbyła semestralny staż stypendialny programu Erasmus na Wydziale Sztuk Pięknych w Universidad Politécnica de Valencia, gdzie wzięła także udział w wystawie prac studentów pracowni Escultura II – Procesos mecánicos i constructivos. Współuczestniczkach kilkunastu wystaw prac studentów pracowni Rzeźby Ceramicznej krakowskiej ASP. Absolwentka Studium Pedagogicznego w zakresie Edukacji Artystycznej działającego prze ASP w Krakowie. Uczestniczka programu porozumienia partnerskiego między powiatami: krakowskim i monachijskim. Zajmuje się przede wszystkim ceramiką.
Wystawę oglądać można do 1 sierpnia.
(fot. bolec.info)
(fot. bolec.info)
(fot. bolec.info)
(fot. bolec.info)