Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat

Jak się nazywa Twój Bóg ?

~~japa japa jejo niezalogowany
24 marca 2017r. o 13:12
Jest nasza żabka co pluje na słońce.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~wiara oparta na wiedzy niezalogowany
24 marca 2017r. o 13:45
Dogmat o 3 osobowym Bogu z 325 roku.
Kto ma w tym zakresie rację - Jezus czy ludzie ?
Jezus powiedział: "Mój Ojciec jest ode mnie większy".....(Ew. Jana 14:28, Biblia Tysiąclecia).
Co natomiast mówią trynitarianie ?
3 osoby tworzące trójcę - są sobie równe. Kto więc ma rację ? Jezus, który zna swojego Ojca i Jego pozycję czy ludzie ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~wiara oparta na wiedzy niezalogowany
24 marca 2017r. o 13:47
Dogmat o 3 osobowym Bogu z 325 roku.
Kto ma w tym zakresie rację - Jezus czy ludzie ?
Jezus powiedział: "Mój Ojciec jest ode mnie większy".....(Ew. Jana 14:28, Biblia Tysiąclecia).
Co natomiast mówią trynitarianie ?
3 osoby tworzące trójcę - są sobie równe. Kto więc ma rację ? Jezus, który zna swojego Ojca i Jego pozycję czy ludzie ?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~ Ile trzeba wypić, żeby pojąć tę mowę - niezalogowany
24 marca 2017r. o 13:56


Z dużą pomocą przychodzi nam poważne źródlo w zrozumieniu pierwszego dogmatu.
Definicja "Trójcy"."Mały Słownik Teologiczny",K. Rahner, H. Vorgrimler, wydawnictwo Pax, 1987, s. 505.

"Boska rzeczywistość egzystuje zatem w tro­jakim, hipostazującym" (ponieważ jako re­lacja niezamiennym) relacyjnym sposobie by­cia: w nieudzielonym udzielaniu jako rodzą­cej wypowiedzi; w byciu-udzielonym jako zrodzonym byciu-wypowiedzianym; w byciu-udzielonym jako tchnionej i przepełnionej miłością skłonności (czy przyjęciu) miłują­cych: istnieje jeden Bóg w jedyności swej istoty jako trzy osoby" w troistości hipostazujących relacji, tzn. na sposób troistej przeciwstawnej relacyjności jednego duchowo świadomego (istotowego) posiadania samego siebie. Jeżeli mówiąc trzy osoby", mimowoli i nierefleksyjnie obierzemy za punkt odnie­sienia formalne elementy konstytutywne współczesnego pojęcia osoby, mimowoli też będziemy mieli na uwadze trzy różne duchowe ośrodki aktywności, które pozosta­ją w określonych stosunkach względem sie­bie. Wtedy jednak nie tylko zakładamy poję­cie obce starodawnej nauce o trzech hipostazach jednego Boga, nic tylko psychiczno-ludzki ośrodek aktywności Jezusa Chry­stusa ujmujemy fałszywie jako ośrodek boski i znów fałszywie, przeciwstawiamy go, ja­ko różny, ośrodkowi aktywności Ojca, lecz również cały problem rozwiązujemy w duchu tryteizmu, który współcześnie stanowi wielkie niebezpieczeństwo dla pospolitego,
niewłaściwego rozumienia nauki Kościoła o Trójcy Świętej. Jeden Bóg jest Ojcem, po­nieważ jest pierwotnym Źródłem (jako udzie­lający siebie!), jest Synem i Słowem, gdyż na mocy tego, że Ojciec wypowiada samego
siebie (i tak jest Ojcem), to bycie samowypowiedzianym jest, jako relacyjnie przeciw­stawione, w wewnętrznym życiu Boga czymś rzeczywistym i, jako relacyjna rzeczywistość jednego Boga, konstytuuje w Bogu realną
różnicę, a tym samym relacyjną niezamienność; jest Duchem, ponieważ wraz z tymi dwoma zachodzącymi w wewnętrznym życiu Boga procesami skłaniającej się i przyjmującej) miłości konstytuuje się ana­logiczna relacyjna różność"......
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~falco niezalogowany
24 marca 2017r. o 14:47
Jan chrzcząc Jezusa chyba nie dopełnił pewnej formalności
czy zapytał gdzie są rodzice chrzestni :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~dobre spostrzeżenie niezalogowany
24 marca 2017r. o 15:33
:)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~falco niezalogowany
24 marca 2017r. o 16:19
ciekawe ? :D
mam jeszcze kilka pytań ale może pózniej ;) tylko w sumie z kim tu gadać ?
z wikarymi? :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~japa japa jejo niezalogowany
24 marca 2017r. o 16:26
~~falco napisał(a): ciekawe ? :D
mam jeszcze kilka pytań ale może pózniej ;) tylko w sumie z kim tu gadać ?
z wikarymi? :D


Wikary (patrz powyżej) podobnie jak socjalizm z poświęceniem i oddaniem rozwiązuje problemy nieznane poza tym systemem.

Ale możesz próbować.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAMrowka zaprasza
REKLAMA Orange zaprasza