falco napisał(a):
KONKORDAT
między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską
podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r.
W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
podaje do powszechnej wiadomości:
W dniu 28 lipca 1993 r. został podpisany w Warszawie Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską w następującym brzmieniu:
KONKORDAT
między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską
Stolica Apostolska i Rzeczpospolita Polska
- dążąc do trwałego i harmonijnego uregulowania wzajemnych stosunków;- biorąc pod uwagę fakt, że religia katolicka jest wyznawana przez większość społeczeństwa polskiego;- podkreślając posłannictwo Kościoła Katolickiego, rolę odegraną przez Kościół w tysiącletnich dziejach Państwa Polskiego oraz znaczenie pontyfikatu Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II dla współczesnych dziejów Polski;- zważywszy przełomowe znaczenie odzyskania niepodległości i suwerenności przez Państwo Polskie oraz w trosce o jego pomyślny rozwój;- stwierdzając doniosły wkład Kościoła w rozwój osoby ludzkiej i umacnianie moralności;- kierując się wymienionymi wartościami oraz powszechnymi zasadami prawa międzynarodowego, łącznie z normami dotyczącymi poszanowania praw człowieka i podstawowych swobód oraz wyeliminowania wszelkich form nietolerancji i dyskryminacji z powodów religijnych;- uznając, że fundamentem rozwoju wolnego i demokratycznego społeczeństwa jest poszanowanie godności osoby ludzkiej i jej praw;- uwzględniając nową strukturę administracyjną Kościoła w Polsce, ustanowioną Bullą papieską "Totus Tuus Poloniae populus";
postanowiły zawrzeć niniejszy Konkordat, przy czym Rzeczpospolita Polska uwzględniła swe zasady konstytucyjne i ustawy, a Stolica Apostolska - dokumenty Soboru Watykańskiego II dotyczące wolności religijnej i stosunków pomiędzy Kościołem a wspólnotą polityczną oraz przepisy prawa kanonicznego.
W tym celu Stolica Apostolska, reprezentowana przez Jego Ekscelencję Księdza Józefa Kowalczyka, Arcybiskupa Tytularnego Heraklei, Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie, i Rzeczpospolita Polska, reprezentowana przez Jego Ekscelencję Pana Krzysztofa Skubiszewskiego, Ministra Spraw Zagranicznych, uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół Katolicki są - każde w swej dziedzinie - niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.
Artykuł 2
W celu utrzymania i umacniania więzi pomiędzy Układającymi się Stronami oraz w celu wypełniania powierzonej każdemu z nich misji Nuncjusz Apostolski rezyduje, jak dotychczas, w stolicy Polski, a polski Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny - przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.
Artykuł 3
Rzeczpospolita Polska zapewnia Kościołowi Katolickiemu oraz jego osobom prawnym i fizycznym swobodę utrzymywania stosunków i komunikowania się ze Stolicą Apostolską, z Konferencjami Episkopatów, z Kościołami partykularnymi, a także między sobą i z innymi wspólnotami, instytucjami, organizacjami i osobami w kraju i za granicą.
Artykuł 4
1. Rzeczpospolita Polska uznaje osobowość prawną Kościoła Katolickiego.
2. Rzeczpospolita Polska uznaje również osobowość prawną wszystkich instytucji kościelnych terytorialnych i personalnych, które uzyskały taką osobowość na podstawie przepisów prawa kanonicznego. Władza kościelna dokonuje stosownego powiadomienia kompetentnych organów państwowych.
3. Inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie prawa polskiego.
Artykuł 5
Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego.
Artykuł 6
i tak dalej do 29 artykułu ....
dalej będziesz pisał że nic takiego nie istnieje?
:)
~Złotożółty Dereń napisał(a): W XXI wieku dalej się wierzy w bajki i nie zapowiada się żeby było inaczej. No cóż każdy robi chce ale kościół na sile pcha się do władzy, pieniędzy, majątków ziemskich. Po co im to? Do czego? Dlaczego chcą się tak bardzo bogacić? Bo chcą mieć nad owieczki całkowita władzę! A Bóg służy im do straszenia owieczek. Ot cała filozofia. ;-)
~~Beżowobrązowa Dynia napisał(a):~Złotożółty Dereń napisał(a): W XXI wieku dalej się wierzy w bajki i nie zapowiada się żeby było inaczej. No cóż każdy robi chce ale kościół na sile pcha się do władzy, pieniędzy, majątków ziemskich. Po co im to? Do czego? Dlaczego chcą się tak bardzo bogacić? Bo chcą mieć nad owieczki całkowita władzę! A Bóg służy im do straszenia owieczek. Ot cała filozofia. ;-)
Bo taka już jest konstrukcja człowieka. Jeden wierzy w mamonę jak ty, inny rozkłada kocyk przed Allachem, a jeszcze inny korzy się przed Bogiem. Każdy ma swoja religię. Ateizm to też religia - wiara w nieistnienie Boga. Każda z tych religii walczy o rozszerzenie wpływów. Rodzaj walki jest różny. Tacy jak ty hejtują w necie, mahometanie obcinają głowy innowiercom, buddyści ciągną młodych do sekt. Z tych różnych grup to jednak katolicy wydają mi się najmniej represyjni i dający spokojnie żyć innym. Zwalczysz katolików to będziesz musiał uważać by mahometanin nie poderżnął ci gardła czy nie zgwałcił córki. Twój wybór.