Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Na wesoło świętowali Halloween
~~Starozłoty Łubin niezalogowany
31 października 2019r. o 23:02
Emem w dniu katolickiego święta odwiedzasz groby ? :-) . Słuchasz księdza i podążasz za jego głosem ? :-) Może zorganizuj teczkową paradę a na groby chodź w dniu gejowskiego święta - 15 maja :-).
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Starozłoty Łubin niezalogowany
31 października 2019r. o 23:07
~Ciemnogranatowy Kaczeniec napisał(a): Niektóre komentarze są chyba jakimś żartem. Nie żyjemy w średniowieczu, takie obrazki to od paru dobrych lat codzienność. Niektóre osoby albo zazdroszczą pomysłu albo nie maja o co się przyczepić to wymyślają. Żałosne! A Kider stacja brawo! Świetna robota! Gratuluje pomysłu i super animatorek, dzieci wychodziły zadowolone


Pod dyskontami takie obrazki to również codzienność :-). Żebractwo dzieci to demoralizacja i brak nadzoru ze strony rodziców. Tym bardziej, że za brak daniny grożą . To jest forma wymuszenia. jeżeli będziemy tolerować takie patologie to dzieci uznają, że normalnym jest żądać za darmo daniny a jak nie to " w Kocham Bolec.Info ".

Zastosowana autokorekta

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Starozłoty Łubin niezalogowany
31 października 2019r. o 23:10
Pod dyskontami takie obrazki to również codzienność :-). Żebractwo dzieci to demoralizacja i brak nadzoru ze strony rodziców. Tym bardziej, że za brak daniny grożą ! . To jest forma wymuszenia ! . Jeżeli będziemy tolerować takie patologie to dzieci uznają, że normalnym jest żądać za darmo daniny a jak nie to " Wp...dol".
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
1
emem
31 października 2019r. o 23:14
Łubin, cmentarz w Bolesławcu jest komunalny - czyli miejski a nie kościelny. Każdy może tam przychodzić kiedy chce - gdy tylko brama jest otwarta. I moze sie tam modlic do kogo chce. Moze byc z dynia lub bez niej.

Bolec.Info - portal i gazeta nr 1 w powiecie bolesławieckim
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Burawy Żywotnikowiec niezalogowany
31 października 2019r. o 23:19
emem napisał(a):
~~Czerwona Petunia napisał(a): potem sie dziwicie ze dzieciaki mają halucynazje ,mocza sie w nocy.takie ,,obrazki,,moga doprowadzic do schizofremii urojeniowej


Cnyba ze sie oswoja z takimi widokami i będzie to dla nic nic nadzwyczajnego. Wtedy będą miały pozytywne skojarzenia - np. z potancowka w ktorej wziely udział :-)



lewaku z marginesu próbujesz zrobić tradycje?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~Zgniłozielony Przegorzan niezalogowany
31 października 2019r. o 23:22
Choinka bożonarodzeniowa. Chociaż nie wyobrażamy sobie bez niej Świąt, przyszła do nas z Niemiec. Pierwotnie wieszano ją do góry nogami (korzeniami). Przystrajano je papierowymi ozdobami oraz jabłkami. Kościół Katolicki spopularyzował zwyczaj stawiania drzewka świątecznego, ale pionierami w tym względzie byli protestanci.

Znicz. Słowo to pierwotnie oznaczało litewskiego kapłana lub czarownika, a błędne tłumaczenie tegoż zakorzeniło się w polskiej kulturze i miało oznaczać „święty ogień”. Nie miał nic wspólnego ze zmarłymi per se. Ostatecznie zakorzenił się w wielu tradycjach.

Kartki świąteczne. Istnieją tylko dzięki temu, że rozwinęła się poligrafia. Nie są zwyczajem głęboko gdzieś w kulturze zakorzenionym.

Karp bożonarodzeniowy. Tego nie trzeba nikomu chyba przedstawiać. Tradycja jedzenia tej ryby w czasie Wigilii została spopularyzowana przez władze komunistyczne.

Pisanki. Najstarsze malowane jajka odnaleziono już w Mezopotamii. Starożytni Rzymianie także lubili je ozdabiać. One również zostały włączone do tradycji chrześcijańskiej, ale wcale z niej nie pochodziły.

Karnawał. Pierwotnie były to obrzędy ku czci Izydy lub Dionizosa. Pochodzi z kultu agrarnego, kiedy oddawano cześć przede wszystkim ziemi, rodzącej przecież dobra.

Topienie Marzanny. Marzanna była słowiańską boginią śmierci i zimna. Jej symboliczne wrzucenie do wody (lub spalenie) miało przywołać wiosnę. Tradycja ta znajduje się na tej liście jako jeden z nielicznych pogańskich obrzędów, które uprawiamy.

Śmigus-dyngus. Tradycja lanego poniedziałku była czysto słowiańska, ale niegdyś Kościół (któremu tak nie w smak teraz Halloween) uważał to za grzeszne praktyki. A jednak się przyjęło, w Poniedziałek Wielkanocny oblewamy się wodą. To kolejny przykład pogańskiego zwyczaju, który sobie zachowaliśmy.

Jarmark bożonarodzeniowy. Jeszcze nie tak na dobre zakorzeniony, ale świetnie ma się w różnych miastach Polski przed Bożym Narodzeniem. Pochodzi oczywiście z Niemiec. Za kilkanaście lat będziemy przekonani, że jest wyłącznie nasz.

Dziadowskie Halloween
Dobrze, powie mi ktoś, kultury się czasem przenikają. To logiczne, że w toku chrystianizacji część obrzędów czy zwyczajów została przyjęta, więc po co ta lista? Już wyjaśniam. Odrzucanie samego Halloween, bo jest „bezbożne”, to jak odrzucanie śmigusa-dyngusa i topienia Marzanny. Odrzucanie Halloween, bo „przyszło z Zachodu” to jak odrzucenie bożonarodzeniowej choinki czy karpia (którego spopularyzowali ci wredni komuniści) albo zabronienia organizacji jarmarku bożonarodzeniowego.

Dla tych, którzy mi powiedzą, że przecież mamy własne tradycje na ten dzień, mam przygotowaną zagadkę. Co to za święto:

ma miejsce 31 października,
wierzy się, że duchy umarłych schodzą na ziemię,
zmarłym wystawia się żywność,
rozpala się ognie, z których potem wzięły się znicze,
zaangażowani byli w to obdarci i źle wyglądający ludzie
Już zgadliście? Tak, to Dziady Samhain. Celtyckie święto, które najprawdopodobniej stanowiły podwaliny pod tę „dziwną, zachodnią tradycję”. Ludzie przebierali się wtedy za obdartusów i żebraków, żeby duchy nie chciały ich niepokoić. Jednak podobnie jak Słowianie oferowali im ogień i żywność. Halloween ma więc z Dziadami więcej wspólnego, niż nasze Zaduszki czy Wszystkich Świętych. Po co dzieci chodzą po domach? Po jedzenie. Za co się przebierają? Za duchy i demony, to samo, w co wierzono, że nadejdzie w dziadową noc.

Można oczywiście walczyć z tą modą, wzbraniać się, że tak nie wypada, że to nie po bożemu. Nikt nie mówi, że nie. Ale walczyć z tym? To tak jak walczyć z wszystkimi innymi pogańskimi obrzędami, których ani myśleliśmy się wyrzec. Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia Kościół mówi, że mamy sobie darować Andrzejki. Nawet teraz trochę na to się krzywi i pozwala tylko wtedy, kiedy jest to wyłącznie zabawa (a Halloween to co, rytuał ku czci Baala?). Ludzie nie byliby zachwyceni. Dzieci też nie są, kiedy odmawia im się zabawy. Czasami lepiej zaanektować pewne tradycje i pozwolić im się spolszczyć, dorzucić do niej elementy z Dziadów… niż tak po prostu je odrzucać.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Szaroczarna Szydlica niezalogowany
31 października 2019r. o 23:32
~~Burawy Żywotnikowiec napisał(a):
emem napisał(a):
~~Czerwona Petunia napisał(a): potem sie dziwicie ze dzieciaki mają halucynazje ,mocza sie w nocy.takie ,,obrazki,,moga doprowadzic do schizofremii urojeniowej


Cnyba ze sie oswoja z takimi widokami i będzie to dla nic nic nadzwyczajnego. Wtedy będą miały pozytywne skojarzenia - np. z potancowka w ktorej wziely udział :-)



lewaku z marginesu próbujesz zrobić tradycje?


80 ludzia na 40 000 mieszkancow, nooo tluuumy i to ma byc tradycja według rzetelnej lobiektywnej redakcyi bez dyploma
phi
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Ceglastobrązowy Pomidor niezalogowany
31 października 2019r. o 23:40
Głupota ludzka nie zna granic. Halołin i inne głupoty, takie jak ta:
https://nczas.com/2019/10/31/tak-sie-bawi-lgbt-zmiennoplciowiec-imituje-aborcje-z-radoscia-przebija-brzuch-i-pije-krew-video-18/

Co się ludzim w głowach porobiło?!
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.