~~Bladofioletowa Golteria niezalogowany 23 listopada 2019r. o 22:17
Polskie nazwiska w Bunzlau? To chyba jakieś zboczenie. Znaczy mija się z tematem. Do czasów napoleońskich to był by jakiś aspekt, ale w 20-tym wieku? Rok kluczowy to 1864. Wtedy w Królestwie Polskim zniesiono pańszczyznę. Chłopstwo nie było odtąd przywiązane do ziemi i wioski. By zmienić nędzny swój los, jako wolni ludzie masowo opuszczali ziemie polskie. Za chlebem, za lepszym życiem. Do Ameryki, do Bośni, do pracy w kopalniach i fabrykach zagłębia Ruhry i Lotaryngii w Belgii na „saksy” w Westfalii i Bawarii. Rozlała się polszczyzna po starym i nowym kontynencie. Gdzie chleb tam ojczyzna. Ten proces został zachamowany przez komunę od 1949 do końca stanu wojennego lat osiemdziesiątych i trwa do dziś. Nazwiska polskie istnieją masowo na świecie w siódmej a może ósmej generacji. I nikt nie odmawia im prawa do ojczyzny. Nie tej, realnego życia tylko tej świadomości swoich korzeni. Polityczny slogan „byliśmy, jesteśmy, będziemy” w adekwacji do ziem utraconych na wschodzie to takie mydlenie albo jakoś tam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku.
Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.