PanM napisał(a): skorn napisał(a): Trzeba przypominać, zanim z bandyty jaruzelskiego ktoś zrobi bohatera.
Były procesy był trybunał stanu jednak nie było wyroków. Nazywanie osoby nie skazanej prawomocnym wyrokiem bandytom świadczy o umyśle osoby.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Jaruzelski#Post%C4%99powanie_przed_Trybuna%C5%82em_StanuDopisane 17.12.2020r. o godz. 22:31:Dzisiejsza policja pałuje protestujących i strzela gumowymi kulami. Policja dba o swoje tradycje z dawnych lat.
Od tego do ostrych kul jeden krok.
Bo strzał to osobista decyzja strzelającego a nie szefa panstwa.
Panie M , były wyroki wyroki w wolnej Polsce , kto miał postawić pod sąd przestępców w mundurach w latach ich rządów .
Panie M powinieneś wiedzieć że po 1989 r. w sądach nic się nie zmieniło , komunistyczni sędziowie nadal piastowali swoje stanowiska .
Sprawy za wprowadzenie stanu wojennego ciągły się kilkanaście lat .
Wyrok w sprawie grupy przestępczej pod przywództwem Jaruzelskiego zapadł dopiero w styczniu 2012 r.
Stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie i skazał na karę w zawieszeniu b. szefa MSW Czesława Kiszczaka.
Sąd uznał go za winnego zbrodni komunistycznej, jakim był jego udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym .
Kiszczak został skazany na karę 4 lat więzienia za udział w związku zbrojnym. Jako okoliczność łagodzącą sąd wskazał podeszły wiek generała i stan jego zdrowia. Na mocy przysługującego mu prawa do amnestii wyrok zmniejszono o połowę, a kara 2 lat więzienia została zawieszona na okres próby 5 lat.
Według sądu generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski stanowili związek przestępczy o charakterze zbrojnym, który przygotował i doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Sąd uznał, że wybrali taką formę, aby z zaskoczenia rozwiązać sytuację wynikłą w PRL po zalegalizowaniu NSZZ "Solidarność".
Odrębne procesy Jaruzelskiego były zawieszane ze względu na stan zdrowia oskarżonego .
Z powodu złego zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, warszawski sąd zawiesił proces b. szefa MON oskarżonego za "sprawstwo kierownicze" zabójstwa robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. oraz wprowadzenie stanu wojennego .
Obie sprawy – zawieszone od 2011 r. z powodu złego zdrowia Jaruzelskiego – zostały formalnie umorzone przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z tym, że generał zmarł 25 maja w wieku 90 lat. – Stanowi to negatywną przesłankę postępowania, skutkującą jego umorzeniem
Panie M w tamtych czasach przeciwko protestującym wyprowadzano dziesiątki tysięcy wojska , milicji , ZOMO , skierowano przeciwko nim czołgi , wozy pancerne , karabiny maszynowe z ostrą amunicją , Ty piszesz o pałowaniu , to jest efekt Twojej wiedzy a raczej jej braku .
W nocy strajkujące zakłady w Gdańsku zostały otoczone przez wojsko. Historyk podkreślał, że 16 grudnia to nie gdańscy stoczniowy zmusili wojsko do działania, jak przedstawiano to przez ponad 20 lat. - Stoczniowcy myśleli, że ich wrogiem jest tylko milicja, a żołnierze nie przyłączą się do protestu, lub chociaż pozostaną neutralni. Robotnicy z zaciekawieniem obserwowali wojsko stojące przed bramą stoczni. Tłum ciekawskich wypychał przez bramę pierwsze szeregi i wtedy nagle został wydany rozkaz strzału.
Najbardziej znany moment wydarzeń grudniowych był 17 grudnia rano, czyli otwarcie ognia do gdyńskich stoczniowców idących do pracy. - Ówczesny wicepremier Stanisław Kociołek chwalił się, że wstrzymał ruch trolejbusów i autobusów, ale dlaczego nie wstrzymał kolejek? Ludzie idą do pracy, bo zachęcał ich do tego poprzedniego dnia wieczorem. Jest szósta rano, ciemno. I padają strzały do ludzi przyjeżdżających kolejką do stoczni.
Całość masz tu - https://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/33453-grudzien-70-stoczniowcy-nie-sprowokowali-wojska-byl-rozkaz-strzelania-kalendarium/33453-grudzien-70-stoczniowcy-nie-sprowokowali-wojska-byl-rozkaz-strzelania-kalendarium
Symbolem zbrodni komunistycznych jest zastrzelony 18-sto letni Zbyszek Godlewski .
[img=1608288618_rs3brex.jpg]