~~Szarobrunatna Kobea napisał(a): panie historyku ...znowu bierze u pana górę coś od czego przynajmniej w tekich artykułach powinien pan przynajmniej przemilczeć ...
bo pisanie ''prawdopodobnie '' ma się nijak do historii która jak sam pan podkreśla ''czeka na wyjaśnienie''
a panu mogę poradzić jedno ...niech pan skorzysta z wiedzy i zasobów historycznych zdjęć pana Sebastiana Zielonki...
na jednym z takich zobaczy pan ruiny okolicznych budynków ale garnec chociaż wśród odłamków gruzu jednak stoi...
sam bym panu takie zdjęcie tu wkleił ale ''ze względów technicznych'' ;D nie mogę ...są tam zdjęcia w galerii nawet z roku 1890 ...
druga sprawa to fakt że zdjęcia są objęte prawami autorskimi ...
Najpierw prosiłbym o odrobinę cywilnej odwagi i podpisywanie się z imienia i nazwiska. I troszkę więcej szacunku, niż pisanie z przekąsem "panie historyku".
A teraz do rzeczy. Ze wspomnień osób przebywających w 1945 roku w Bolesławcu - zarówno Polaków, jak i Niemców - a także wytworzonych wówczas dokumentów, wiadomym jest, że czerwonoarmiści ograbili i zniszczyli sporą część Bolesławca. Wobec tego najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Garniec został zniszczony lub ewentualnie skradziony przez sowietów, zwłaszcza że przepadły wówczas niemal wszystkie zbiory Muzeum Miejskiego. Dlatego piszę, że Garniec prawdopodobnie zniszczono i zaznaczam, że nie jest to jedyna opcja. Gdyby pan Zielonka lub jakikolwiek inny badacz miał dowody na to, że Garniec np. wywieziono do ZSRR i do dziś stoi gdzieś w magazynie w Moskwie, na pewno by je ujawnił, zapewniając sobie sporą popularność i szacunek za zdobycie takich materiałów, a sprawa na pewno byłaby głośna. Chowanie w szufladzie takich rzeczy byłoby wręcz nieetyczne.
A co do zdjęcia z ruinami - wykonano je pod koniec XIX wieku na ulicy Zgorzeleckiej, gdy rozbierano budynek, w którym Garniec był prezentowany. Później pokazywano go w obecnej harcówce na Plantach, a od 1909 roku znajdował się w muzeum. Jest to fotografia bardzo znana i często powielana w publikacjach o historii ceramiki bolesławieckiej czy samego Bolesławca. Nie jest to zdjęcie wykonane po II wojnie światowej, zwłaszcza że budynek muzeum nie został wtedy zniszczony.