Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
REKLAMA Ecojob zaprasza
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Zwrot w sprawie odejścia księdza Jarosiewicza z Bolesławca
~~Rudawa Krzewuszka niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 18:45
~~Ciemnobursztynowy Wawrzynek napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Czarnobrązowa Facelia napisał(a):
Ktoś napisał: Ktoś napisał: ~~Gość napisał(a):
Kosciol to nie firma świadcząca usługi. Wszelkie sakramenty i posługi powinny być za darmo. I tak większość wiernych dałaby datek na kosciol jak to jest w zwyczaju. Księża mają za to wszystko płacone, żaden z nich nie pracuje za darmo!


Kto płaci księżom za wszystko? Z jakiego funduszu?
Sakramenty są za darmo, ale pozostają do poniesienia wielkie koszty!
Każdy ksiądz musi jeść, pić, ubierać się, mieszkać, jeździć samochodem JAK WSZYSCY!!!
Pozostaje jeszcze taki drobiazg, jak utrzymanie kościoła, rachunki za prąd, ogrzewanie, stroje liturgiczne(ornaty itp), wystrój, remonty. To są gigantyczne pieniądze!!!

Z czego ma na to brać?!



Niech idzie do roboty .
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Kawowa Cebulica niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 21:08
~~M napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Jasnoczerwona Portulaka napisał(a): Tylko raz miałem nieprzyjemność spotkania twarzą w twarz tego człowieka. To typowy interesowny człowiek. Przedstawiciel sojuszu kościoła i tronu. Kasa, kasa, kasa. Kościół odbudował architektonicznie ale zburzył wspólnotę duchową. Czasami zdarzało i się zajrzeć a to co widać to dramat. Same starsze Panie, może jakiś starszy Pan, zaledwie parę osób, modlących się, powtarzających wyuczone formułki. Osobiście myślę, że to już ostatnie pokolenie.
Pragnę jeszcze wrócić do początku.
Otóż, tylko raz spotkałem tego człowieka osobiście 1,5 roku temu, kiedy musiałem pochować mojego ojca. Z trudem mi to przyszło, ale wiem, że Tato tego chciał. Nigdy nie spotkałem się z takim chłodem i brakiem empatii. Przywitał mnie pytaniem jak nazywał się zmarły i gdzie mieszkał. Znalazł odpowiednia kartę w kartotece w szufladzie. Cisza .... żadnych pytań żadnego zainteresowania dlaczego, na co, jak zmarł. Żadnych wyrazów współczucia ani empatii. Żadnej próby nawiązania kontaktu. Znalazł. Potwierdził termin uzgodniony wcześniej z firmą pogrzebową. Zanim pojawiłem się u tego Przedsiębiorcy, zastanawiałem jak rozwiązać kwestię płatności / ofiary. W jaki sposób o to zapytać, aby nie nazywać tego opłatą, kosztem czy jakoś inaczej. Czy mam zapytać jaką mam zostawić ofiarę? Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Nim zdołałem otworzyć usta, jeszcze na siedząco usłyszałem "należy się 500 zł", po czym szybko dodał, że w tej opłacie jest również uwzględniona msza święta za duszę zmarłego w miesiąc po pogrzebie ... Ufff, w moim sercu zagościło poczucie ulgi. Taka promocja to jest coś ... A ja myślałem, że takie rzeczy to tylko w Play'u są możliwe. po tym padło szczęść Boże i tyle w temacie.
Powtórzę za mądrymi ze współczesnej sceny politycznej: Nikt nigdy nie zrobił tyle złego dla Kościoła jako duchowej wspólnoty, ile zrobili sami księża i PiS.
Swoją drogą dziwne jest, że chociaż wszyscy o tym mówili, to nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Nigdy tego nie robiłem, ale teraz jakiś wewnętrzny głos kazał mi zabrać głos w tym temacie. Nie było to łatwe przyznaję, ponieważ ogranicza mnie możliwość używania pewnych słów i zwrotów, które są powszechnie uznawane za nieakceptowalne.

No a teraz czas na wylewanie pomyj na mnie, jak to zwykle dzieje się na tym forum.


A jak poszła Pani do firmy i załatwiała sprawy związane z pochówkiem to cena przykładowo trumny w kwocie 5000 złotych nie przeraziła Pani? Proszę się jeszcze na ten temat wypowiedzieć, w Pani przypadku poskarżyć.


Już odpowiadam, nie nie poszedłem (jestem płci męskiej), ponieważ miałem wybór trumien w określonym przedziale cenowym. Oszacowałem, na która mnie stać i dokonałem zakupu. Wcześniej dowiedziałem się, która firma ma najbardziej dostępne ceny, na które mnie stać. Dostałem na to FAKTURĘ, podobnie jak za całą usługę. Przedsiębiorca odprowadził podatek dochodowy. Wszystko jest czarno na białym. W Takim razie co należy do obowiązków Kościoła reprezentowanego przez księży? Czy to nie leży w zakresie ich obowiązków i zwykłych czynności wynikających z ich służby? To właśnie z datków / tacy / ofiary czy jakkolwiek to nazwiemy jest utrzymywany kościół? Uprzedzając pytanie o to czy oczekiwałbym faktury za odprawienie mszy świętej lub udzielenie sakramentu odpowiadam, że NIE. Chciałbym jednak, aby były normalne czynności którymi się nie KUPCZY, tylko które wynikają z istoty tej służby/powołania.
Mam nadzieję, że ta odpowiedź wystarczy.
Pozwolę sobie jednak na uwagę, że nie została wychwycona moja intencja. Ja skupiłem się na wątku człowieczeństwa, empatii, której mi brakowało. Ten człowiek nie miał dla mnie żadnej wrażliwości.
Kościół w Polsce zawsze szczycił się tym, że ma tylu wiernych, w najlepszych czasach taką wierność deklarowało 96% społeczeństwa. A może warto byłoby porozmawiać otwarcie o transparentnym finansowaniu Kościoła? Może zamiast ofiar/tacy wprowadzić dobrowolne opodatkowanie na rzecz Kościoła, taki 1-2% czy ile tam trzeba. Wtedy ujawnilibyśmy rzeczywisty poziom wsparcia dla instytucji Kościoła. A jeśli jest ich za dużo, to może zmniejszyłaby się ich liczba, a Ci którzy pozostaliby byliby byliby mocniejsi? Zresztą, chyba nie będzie to niezbędne, ponieważ zweryfikuje to życie. Co raz mniej ludzi czynnie chodzi do kościoła.
Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam wszystkich Internautów ciągle żywiąc nadzieję na na fajną i ciekawą wymianę myśli.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Żółtawobrunatny Goździk niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 21:09
~~Jasnoczerwona Portulaka napisał(a): Tylko raz miałem nieprzyjemność spotkania twarzą w twarz tego człowieka. To typowy interesowny człowiek. Przedstawiciel sojuszu kościoła i tronu. Kasa, kasa, kasa. Kościół odbudował architektonicznie ale zburzył wspólnotę duchową. Czasami zdarzało i się zajrzeć a to co widać to dramat. Same starsze Panie, może jakiś starszy Pan, zaledwie parę osób, modlących się, powtarzających wyuczone formułki. Osobiście myślę, że to już ostatnie pokolenie.
Pragnę jeszcze wrócić do początku.
Otóż, tylko raz spotkałem tego człowieka osobiście 1,5 roku temu, kiedy musiałem pochować mojego ojca. Z trudem mi to przyszło, ale wiem, że Tato tego chciał. Nigdy nie spotkałem się z takim chłodem i brakiem empatii. Przywitał mnie pytaniem jak nazywał się zmarły i gdzie mieszkał. Znalazł odpowiednia kartę w kartotece w szufladzie. Cisza .... żadnych pytań żadnego zainteresowania dlaczego, na co, jak zmarł. Żadnych wyrazów współczucia ani empatii. Żadnej próby nawiązania kontaktu. Znalazł. Potwierdził termin uzgodniony wcześniej z firmą pogrzebową. Zanim pojawiłem się u tego Przedsiębiorcy, zastanawiałem jak rozwiązać kwestię płatności / ofiary. W jaki sposób o to zapytać, aby nie nazywać tego opłatą, kosztem czy jakoś inaczej. Czy mam zapytać jaką mam zostawić ofiarę? Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Nim zdołałem otworzyć usta, jeszcze na siedząco usłyszałem "należy się 500 zł", po czym szybko dodał, że w tej opłacie jest również uwzględniona msza święta za duszę zmarłego w miesiąc po pogrzebie ... Ufff, w moim sercu zagościło poczucie ulgi. Taka promocja to jest coś ... A ja myślałem, że takie rzeczy to tylko w Play'u są możliwe. po tym padło szczęść Boże i tyle w temacie.
Powtórzę za mądrymi ze współczesnej sceny politycznej: Nikt nigdy nie zrobił tyle złego dla Kościoła jako duchowej wspólnoty, ile zrobili sami księża i PiS.
Swoją drogą dziwne jest, że chociaż wszyscy o tym mówili, to nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Nigdy tego nie robiłem, ale teraz jakiś wewnętrzny głos kazał mi zabrać głos w tym temacie. Nie było to łatwe przyznaję, ponieważ ogranicza mnie możliwość używania pewnych słów i zwrotów, które są powszechnie uznawane za nieakceptowalne.

No a teraz czas na wylewanie pomyj na mnie, jak to zwykle dzieje się na tym forum.

Mądrego to i miło się czyta.szacunek.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zazieleniała Kolkwicja niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 21:19
Ale konkordat to ...y nie uchwaliły.

Zastosowana autokorekta

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Zazieleniała Kolkwicja niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 21:20
~~Zazieleniała Kolkwicja napisał(a): Ale konkordat to ...y nie uchwaliły.Zastosowana autokorekta

Ale konkordat to PiS nie uchwalił.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Kawowa Cebulica niezalogowany
10 grudnia 2023r. o 21:53
~~Żółtawobrunatny Goździk napisał(a):
Ktoś napisał: ~~Jasnoczerwona Portulaka napisał(a): Tylko raz miałem nieprzyjemność spotkania twarzą w twarz tego człowieka. To typowy interesowny człowiek. Przedstawiciel sojuszu kościoła i tronu. Kasa, kasa, kasa. Kościół odbudował architektonicznie ale zburzył wspólnotę duchową. Czasami zdarzało i się zajrzeć a to co widać to dramat. Same starsze Panie, może jakiś starszy Pan, zaledwie parę osób, modlących się, powtarzających wyuczone formułki. Osobiście myślę, że to już ostatnie pokolenie.
Pragnę jeszcze wrócić do początku.
Otóż, tylko raz spotkałem tego człowieka osobiście 1,5 roku temu, kiedy musiałem pochować mojego ojca. Z trudem mi to przyszło, ale wiem, że Tato tego chciał. Nigdy nie spotkałem się z takim chłodem i brakiem empatii. Przywitał mnie pytaniem jak nazywał się zmarły i gdzie mieszkał. Znalazł odpowiednia kartę w kartotece w szufladzie. Cisza .... żadnych pytań żadnego zainteresowania dlaczego, na co, jak zmarł. Żadnych wyrazów współczucia ani empatii. Żadnej próby nawiązania kontaktu. Znalazł. Potwierdził termin uzgodniony wcześniej z firmą pogrzebową. Zanim pojawiłem się u tego Przedsiębiorcy, zastanawiałem jak rozwiązać kwestię płatności / ofiary. W jaki sposób o to zapytać, aby nie nazywać tego opłatą, kosztem czy jakoś inaczej. Czy mam zapytać jaką mam zostawić ofiarę? Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Nim zdołałem otworzyć usta, jeszcze na siedząco usłyszałem "należy się 500 zł", po czym szybko dodał, że w tej opłacie jest również uwzględniona msza święta za duszę zmarłego w miesiąc po pogrzebie ... Ufff, w moim sercu zagościło poczucie ulgi. Taka promocja to jest coś ... A ja myślałem, że takie rzeczy to tylko w Play'u są możliwe. po tym padło szczęść Boże i tyle w temacie.
Powtórzę za mądrymi ze współczesnej sceny politycznej: Nikt nigdy nie zrobił tyle złego dla Kościoła jako duchowej wspólnoty, ile zrobili sami księża i PiS.
Swoją drogą dziwne jest, że chociaż wszyscy o tym mówili, to nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Nigdy tego nie robiłem, ale teraz jakiś wewnętrzny głos kazał mi zabrać głos w tym temacie. Nie było to łatwe przyznaję, ponieważ ogranicza mnie możliwość używania pewnych słów i zwrotów, które są powszechnie uznawane za nieakceptowalne.

No a teraz czas na wylewanie pomyj na mnie, jak to zwykle dzieje się na tym forum.
Dziękuję
Mądrego to i miło się czyta.szacunek.

Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Precz z komuną niezalogowany
11 grudnia 2023r. o 5:38
Gdzie jest teraz ten poseł pogoda ? Ostatnio widziany na banerku przed kościołem?
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~ewa niezalogowany
11 grudnia 2023r. o 13:25
Dlaczego pan Jarosiewicz, zaklina rzeczywistość... i wmawia wierzącym ,że to nie prawda, że to pomówienia...???Wystarczy, aby ten pan, obejrzał sobie filmik, na --Istotne pl.---Ponoć jest jednym, z pięciu księży w Bolesławcu--- miłujących inaczej.... !!!!
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza
REKLAMAEfekt-Okna zaprasza