Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Dawny ogród zoologiczny w Bolesławcu
~olo niezalogowany
28 marca 2014r. o 21:33
dobrze że je odbudowali :)
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 marca 2014r. o 22:05
fobiak napisał(a): skad u ciebie ta rusofobia?

Ni mam żadnej fobii, ani rusofobii, ani niemcofobii ani polakofobii. Po prostu nie lubię radosnej twórczości historyków, którzy miast odkrywać przed nami fakty historyczne to tylko kombinują jak je przeinaczać. A fakty są jak podałem. Rosjanie zdemolowali nasze miasto, zdemontowali przemysł. Nie mam im tego za złe. Takie było ich prawo zwycięzcy. Chcę tylko by o tym mówiono bez przeinaczania faktów.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
28 marca 2014r. o 22:25
wywiezli ale to jest znikomy procent, ogolnie wiecej im sie przypisuje ale przesadzanie mamy we krwi

tu masz antymanipulacyjny material, mysle, ze zaczniesz sam myslec bo w takim celu to wkleilem ( to nie jest wszystko)

20.09.1945
"Sprawozdanie z przebiegu akcji przekazywania przedsiebiorstw przemyslowych w okregu boleslawieckim.
Do dnia dzisiejszego przekazano nastepujace przedsiebiorstwa przemyslowe:
I. Centralnemu Zarzadowi Przemyslu Budowlanego (d. 14.09.45)
1. Sturmsche Dachziegelwerke w Tschirne (Czerna!)
2. Laubaner Tonwerke w Gersdorfie (Gieraltow!)
3. Laubaner Tonwerke w Ullersdorfie (Oldrzychow!)
4. Leber & Co. Stern Porzellanfabrik w Tiefenfurcie (Parowa!)
5. Porzellanfabrik K. Steinemann w Tiefenfurcie (Parowa)
6. Porzellanfabrik Silesia w Tiefenfurcie (Parowa)
7. Porcellanfabrik Carl Hans Tupak w Tiefenfurcie (Parowa)
Zaklady te zostaly obsadzone czesciowo przez personel polski przywieziony przez prof. Czechowskiego, czesciowo zas (w Tiefenfurcie i Gersdorfie /Gieraltowie/) przejsciowo przez tamtejszy dawny personel niemiecki. Calosc zostala poddana pod nadzor ceramika technologa, prof. Szafrana dotychczasowego wspolpracownika tutejszej grupy operacyjnej. Z zakladow ceramicznych pozostal nie przekazany jeden – szamotownia w Nieder Gissmannsdorf (?Gosciszow) Wissera. Pod wzgledem charakteru prodkukcji winna ona nalezec do Zjednoczenia Przemyslu Materialow Ogniotrwalych, ale nie ma widokow na jej uruchomienie z powodu niezbyt wartosciowej produkcji. Przejecie nastapi w najblizszych dniach. Przemysl garncarski zostal przekazany Wydzialowi Przemyslowemu Starostwa.
II. Poludniowe Zjednoczenie Przemyslu Metalowego (d. 14.09.45) przejeto nastepujace przedsiebiorstwa:
1. Hermann Friedrichshütte w Rüackenwaldau (Renner) /Wierzbowa!/
2. Eisenwerk Ferdinand Wiesner w Boleslawcu
3. Wilhelmshütte w Modlau (Modla!)
4. Fürstlich zu Solmsche Hütten – u. Emaillirwerke w Lorenzdorfie (Lawszowa!)
5. Wiedermann Werke w Gremsdorfie (Gromadka!)
6. Heilland & Co. W Paritz (Parzyce!)
7. Otilienhütte w Kittlitzstreben (Trzebien!)
Zjednoczenie nosi sie z zamiarem uruchomienia odlewni Wiedermanna w miarre otrzymania srodkow transportowych i przylaczenia do sieci wysoliego napiecia. Wywiezione juz po przekazaniu nam zakladow obrabiarki beda zastapione obrabiarkami z innych zakladow. Z ramienia Zjednoczenia zostal wyznaczony na tutejszy powiat p. inzynier Franke.
III. Urzad Ziemski w Boleslawcu (15.09.1945) przejal trzy gorzelnie rolnicze w Nieder Schönfeld (Krasnik Dolny!) Thomas Waldau i Waldau (Wykroty).
IV. Referat Aprowizacji i Handlu (15.09.1945) przejal wszystkie 9 mlynow, 3 browary I 4 mleczarnie.
V. Starostwo, wzgl. Referat Przemyslowy Starostwa (15.09.45) przejelo 40 zakladow przemyslu lokalnego w tym caly przemysl garncarski, szereg cegielni, stolarnie, szlifiernie szkla.
Pozostaja nie przekazane:
1. Wymieniona wyzej szamotownia Wissera w Nieder Giessmanndorfie
2. Wszystkie nie polaczone ze stolarnia tartaki oczekujace na przejecie przez Dyrekcje Lasow Panstwowych.
3. Wapniarnia Gruschka w Gross Hermannsdorfie (Raciborowicach) /object nico sporny co do przynaleznosci do przemyslu chemicznego wzgl. budowlanego, choc mierna wartosc budowlana tamtejszego wapna, wedlug zdania miarodajnych ludzi, pozwala sadzic, ze wapienniki winny byc przejete przez przemysl chemiczny/.
… Chemiczny
Ma on jeszcze jeden object w terenie – mianowicie zaklady Schwarzkopfa w Naumburgu /Nowogrodzcu/ , skad Rosjanie po formalnym przekazaniu zakladu wraz z remanentem wywiezli obfite zapasy polfabrykatow i fabrykatow kosmetycznych, na podstawie aktu podpisanego prze bylego komendata wojennego tutejszego Krawczenki, ktory podpisal akt przekazania tego objeaktu wraz z remanentem nam. Aktu nie widzialem ale opiera sie na oswiadczeniu samego komendanta.
4. Zaklady energetyczne: Elektrownia Schlemmer w Kroischwitz /Kraszowice!/ Elektrowania w Naumburgu /Nowogrodziec/ i transformatornia „Neu Breslau“ w Boleslawcu przez Grupe Energetyczna. Sprawe omowiono z dyr. Inz. Centkiewiczem podczas jego dzisiejszej bytnosci w Boleslawcu. Przyslany ma byc przez jego organizacje inzynier, ktory akt odnosny podpisze.
5. Gazownia i wodociagi w Boleslawcu. Obydwa objekty powinny byc przekazane miastu. Prosze o odpowiednie wskazowki bo nie znam upowaznienia, a nie wiem czy podlegaja one referatowi przemyslowemu stsrostwa. Oprocz tego na terenie gazownijest wielki i bardzo wartosciowy sklad metali. Jest rzecza sporna do kogo on nalezy, czy do miasta, ktore powinno przejac städtische Gaswerke jako swaprawowita wlasnosc czy tez do Zjednoczenia Przemyslu Metalowego, zainteresowaniego w tym materiale.
6. Zabudowania fabryki wlokienniczej Concordia oraz szarparnia lnu i konopii w Siegersdorfie (Zebrzydowa!) przezprzemysl wlokienniczy. Sprawa ta laczy sie z przejeciem pieczy nad znanym nam miejscem przechowania maszyn wlokienniczych.
7. Cementownia dr. Pralle obecnie przezwana Podgrodzie obsadzona przez Przemysl Cementowy ale jeszcze formalnie przezen nie przejeta.
8. Wodociagi i Stacja Pomp. Przekazanie do pewnego stopnia uzaleznione od przeznaczenia Gazowni.
Podpis nieczytelny"
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
211
skorn
28 marca 2014r. o 23:04
Skądś to kopiujecie i wklejacie. Wypadałoby podać źródła.

<i>
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 marca 2014r. o 23:12
Ciekawy materiał. Śwetnie w nim widać że zostało nam w rekach praktycznie tylko to czego nie dało się odkręcić od podłogi i zapakować na pociąg. Rosjanie ograbiali fabryki już nawet po sporządzeniu remanentu zdawczo-odbiorczego.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
5183
magnum44
28 marca 2014r. o 23:13
Skorn, oni z "głowy lecą"!

Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. M.S.C.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 marca 2014r. o 23:15
skorn napisał(a): Skądś to kopiujecie i wklejacie. Wypadałoby podać źródła.

Archiwum Państwowe w Lubaniu Śląskim
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
4199
pinio65
29 marca 2014r. o 9:19
[img=1396081071_xikw0fa.jpg]



Dopisane 29.03.2014r. o godz. 09:19:

17.III.1945[img=1396081190_skwleay.jpg]
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.