Wczoraj radna złożyła następującą interpelację:
Szanowny Panie Prezydencie,
Zwracam się z prośbą o zainstalowanie ogólnodostępnych skrzyneczek na menstruacyjne środki higieny dla dziewcząt i kobiet w bolesławieckich szkołach, jednostkach podległych, obiektach użyteczności publicznej: np. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przy basenach, w kinie itp., tak aby na równi z mydłem i papierem toaletowym dostęp do darmowych środków higienicznych był powszechny. Brak dostępu do środków higieny osobistej w publicznych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i nastolatek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wieloletnie, nastolatki uczące się w bolesławieckich szkołach.
Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyczy kobiet na całym świecie, nawet tych, które mieszkają w krajach najbardziej rozwiniętych. Pojawia się on również w Polsce. Jak wynika z badań zleconych przez Fundację Kulczyk Foundation „…4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Badania wskazują, że 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak środków higieny, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. 39 % kobiet z ubogich domów rezygnuje z zakupu Środków środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków, w tym 27% mówi, że taka sytuacja się zdarza. ...”
Zainstalowanie ogólnodostępnych skrzyneczek oraz regularne ich doposażanie w menstruacyjne środki higieny osobistej w szkolnych toaletach, obiektach użyteczności publicznej podległych miastu, pozwoli na korzystanie potrzebującym. W związku z powyższym uprzejmie proszę o zaangażowanie Miasta Bolesławiec w działania mające na celu wdrożenie – wzorem innych wielu miast w Polsce – akcji „Różowa skrzyneczka”, poprzez zakup i wyposażenie skrzyneczek, a także ich montaż w wybranych miejscach.
Z poważaniem
Radna Rady Miasta Bolesławiec, Iwona Bojko
Co sądzicie o propozycji radnej? Zapraszamy do dyskusji.
Sprawę ubóstwa menstruacyjnego poruszaliśmy parę dni temu w tekście Ile kosztuje bycie kobietą w Polsce?
~Brunatnoczerwony Szparag napisał(a): Dlaczego te skrzynki są różowe, a nie na przykład zielone, czy biało szare.
~~Kosmos napisał(a): W każdej szkole , w gabinecie pielęgniarskim ,są środki higieniczne dla dziewcząt, od zawsze były.
Bernard napisał(a):~~Złotożółta Gazania napisał(a): Cały czas wierzyłem, że Impuls Miasta i jego radni to ludzie logiczni, pro społeczni i ogólne rozumni. Radna udowadnia, że się myliłem. Po pierwsze, przemyśleć taki wniosek. Przy montażu "różowych skrzyneczek" w budynkach publicznych, szkołach itp. kobiety w większości niemal przestaną same kupować środki higieniczne. Bo, po co, skoro można je wziąć za darmo ze "skrzyneczki". Po drugie, jak sprawdzić, czy dana kobieta, uczennica akurat w czasie, gdy sięgnie do "skrzyneczki" potrzebowała będzie np. podpasek (może radna zaproponuje jakiś system kontroli :) ). I po trzecie, składając takie pismo, mądra i odpowiedzialna radna - powinna wskazać władzom miasta, z jakiej części budżetu "wykroić" pieniądze na "skrzyneczki". No i niech radna wytłumaczy dlaczego akurat środki higieniczne dla dziewcząt i pań? A może szczoteczki z pastą do czyszczenia zębów? W końcu więcej ludzi ma zęby niż okres :) Nadto powoływanie się na badania fundacji mającej dość zróżnicowane opinie na swój temat, jest trochę niepoważne. No, ale by to zrozumieć, to należy uruchomić w mózgu proces zwany myśleniem, a to nie zawsze jest domeną "naszych wybrańców".
Twoja logika jest porażająca : )
Według niej ludzie nie kupują papieru toaletowego, bo przecież jest w szkole, czy w kinie "za darmo".
Naprawdę uważasz, że trzeba sprawdzać, kiedy uczennice mają okres?
Co do sfinansowania projektu... Na tyle pierdół wydaje się u nas publiczną kasę, że jak sobie nie postawimy plastikowego zajączka w Rynku z okazji świąt, to nic się nie stanie.
A tak na serio, Szkocja, Niemcy:
https://www.dw.com/pl/kobiety-w-szkocji-dostan%C4%85-tampony-i-podpaski-za-darmo/a-55722594
Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!
Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).