Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Tylko na Bolcu
8 maja 2018r. godz. 21:14, odsłon: 10835, Kazimierz Marczewski

Dramatyczne wystąpienie kombatanta

Pułkownik w stanie spoczynku zarzucił lokalnym władzom, że nie pomagają kombatantom a tylko czekają na rozwiązanie koła.
Uroczystość z okazji 73 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Bolesławiec 8 maj 2018r.
Uroczystość z okazji 73 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Bolesławiec 8 maj 2018r. (fot. Kazimierz Marczewski)
REKLAMA
Villaro zaprasza

8 maja 2018 roku pod pomnikiem żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu odbyła się uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W czasie uroczystości dramatyczne wystąpienie zaprezentował w imieniu kombatantów płk w stanie spoczynku Hieronim Kosior, zarzucił on lokalnym władzom samorządowym, że nie pomagają  kombatantom, których żyje w Bolesławcu około 20 a tylko czekają aż odejdą na wieczną wartę. Zaniedbują dynamicznie działające w Bolesławcu Stowarzyszenie Kombatantów, najlepsze w rejonie jeleniogórskim a tylko czekają aż przestanie działać.

Hieronim Kosior przypomniał, że w po II wojnie światowej osiedliło się w Bolesławcu 700 kombatantów i szczególnie w okresie przed wyborczym byli potrzebni lokalnej władzy.

Zlikwidowanie ulicy II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu określił jako brak szacunku dla żyjących w Bolesławcu kombatantów. Niektórzy idąc szlakiem wojennym do Berlina razem z sojusznikami świętowali w 1945 r. zakończenie II wojny światowej. To kombatanci 1966 roku wybudowali pomnik dla uczczenia II Armii Wojska Polskiego a trzy lata temu go odnowili. Pułkownik ma nadzieję, że obelisk ten nie zostanie zmieciony przez walec, tak jak zrobiła to "dobra zmiana" z ulicą II Armii Wojska Polskiego.


W uroczystościach w Bolesławcu wzięło udział około 80 osób. Tak jak co roku w tych uroczystościach organizowanych przez powiat bolesławieccy uczestniczyli prominentni działacze samorządowi z gmin bolesławieckich, kombatanci, żołnierze, sybiracy, poczty sztandarowe i mieszkańcy Bolesławca, młodzież i żołnierze Wojska Polskiego. Z roku na rok jest mniej kombatantów. W manifestacji nie uczestniczyli tym razem żołnierze amerykańscy.

Widzieliśmy uczniów  i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bolesławcu. Uczniowie  złożyli wiązanki kwiatów.
Uroczystość odbyła się według ceremoniału wojskowego. Odśpiewano hymn narodowy, były wystąpienia starosty bolesławieckiego i dramatyczne wystąpienie przedstawiciela kombatantów, modlitwa kapelana wojskowego, apel poległych w tym apel smoleński, salwa honorowa, złożenie  wiązanek kwiatów.

 

Karol Stasik w swoim wystąpieniu namawiał, aby nie szukać miedzy sobą wrogów tylko szukać partnera do dyskusji.

- Teraz często zapominamy, że wolność i pokój nie muszą być dane raz na zawsze, że ich utrzymanie wymaga jedności, rozumnego działania i niepowtarzania błędów przeszłości.Często zapominamy, że setki tysięcy polskich żołnierzy walcząc na frontach II wojny światowej ginęło właśnie dla nas. Dzięki swojemu poświęceniu oddali nam Polskę, byśmy mogli budować ją w pokoju  dla wszystkich, również dla tych którzy mają nieco inne poglądy od naszych - powiedział Karol Stasik

- Polska odzyskana wielkim wysiłkiem setek tysięcy żołnierzy, zbudowana wysiłkiem milionów, winna jest najwyższy szacunek tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie w walce o jej istnienie. Jakby nie było to już 73 lata żyjemy mając pokój - dodaje.

Niektórzy mieszkańcy uczestniczący w uroczystościach po raz kolejny dziwili się, gdy podczas apelu poległych z okazji 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej,  ponownie "odprawiano"  tzw. apel smoleński wymieniając nazwiska niektórych ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem z 2010 roku. Wypadku, który nie ma żadnego związku z Narodowym Dniem Zwycięstwa 8 maja.

Bolec. Info przeprowadził na żywo transmisję z tej uroczystości na swoim facebooku:

 

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Bolec.Info - zdjęcie

Dramatyczne wystąpienie kombatanta

~~Stalowy Łubinnik niezalogowany
11 maja 2018r. o 12:10
ela napisał(a): Rocznik 1931 w Warszawie i Rembertowie szybko dorastał. Może wielu sobie dopisało działalność w różnych organizacjach, ale niektórzy z roczników dwudziestych służyli u gen. Maczka i nie gnębili nikogo, raczej ich gnębiono i nie rozpieszczano aż do śmierci.
Ma pani pecha- Majdan Kozłowiecki ( lubelskie)-reforma rolna-awans spoleczny.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~~Herbaciana Czereśnia niezalogowany
11 maja 2018r. o 13:30
Chyba odleciałeś. Chodzi o II wojnę światową.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
Daj nam Cynk - zgarnij nagrodę!

Byłeś świadkiem jakiegoś wypadku lub innego zdarzenia? Wiesz coś, o czym my nie wiemy albo jeszcze nie napisaliśmy? Daj nam znać i zgłoś swój temat!

Wypełnij formularz lub wyślij pod adres: [email protected].

Kontakt telefoniczny z Redakcją Bolec.Info: +48 693 375 790 (przez całą dobę).

REKLAMA Media Expert zaprasza