~~Zielonkawobłękitny Tojeść napisał(a): "Jest jednak pewne "ale" - charakterystyczne dla wszystkich wystąpień było to, że żaden z przemawiających ani jednym słowem nie wspomniał, że przed 40 laty to Lech Wałęsa stanął na czele strajków, doprowadził do powstania związku i został jego pierwszym przewodniczącym. Pierwszego demokratycznie wybranego Prezydenta RP po 1989 roku nie wspomniał nikt. "
Łał i on to w pojedynkę zrobił? Szok, ciekawe co na to Bolek?
A tak na serio kiedy przywdziejecie barwy platformy oraz tęczowe? Już chyba czas wyjść z cienia
29 kwietnia 2018 r. w Gdańsku ogłoszono Deklarację Założycielską Wolnych Związków Zawodowych. W Deklaracji Założycielskiej WZZ Wybrzeża z 29 kwietnia 1978 r. Andrzej Gwiazda, Antoni Sokołowski i Krzysztof Wyszkowski Anna Walentynowicz Anna Pieńkowska Bogdan Lis napisali m. in.: „Szeroka demokratyzacja jest dzisiaj absolutną koniecznością. Społeczeństwo musi wywalczyć sobie prawo do demokratycznego kierowania swoim państwem.
Do tego Związku Walentynowicz wprowadziła Wałęsę .
W sierpniu 1980 r Walentynowicz została jako działaczka WZZ zwolniona dyscyplinarnie z pracy , działacze WZZ wraz z załogą stoczni podjęli akcję strajkową w jej obronie .
Jak interesujesz się historią tu możesz przeczytać więcej ... https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/lech-walesa/53623,Sierpien-80-w-Gdansku.html
40 rocznica którą obchodzimy jest rocznicą podpisania porozumień sierpniowych podpisali je ... . Ze strony Prezydium MKS protokół porozumienia podpisali: Lech Wałęsa, Lech Bądkowski, Wojciech Gruszecki, Stefan Izdebski, Jerzy Kmiecik, Zdzisław Kobyliński, Andrzej Kołodziej, Henryka Krzywonos, Stefan Lewandowski, Bogdan Lis, Alina Pienkowska, Józef Przybylski, Jerzy Sikorski, Lech Sobieszek, Tadeusz Stanny, Anna Walentynowicz, Florian Wiśniewski .
Powodzenie sierpniowego strajku i powstanie NSZZ „Solidarność” było zasługą przede wszystkim niezwiązanych wcześniej z opozycją robotników oraz inteligencji, ale pamiętających dobrze masakrę w grudniu 1970 r. Kłamstwo o zabitych stoczniowcach i ukrywanie winnych, których nie spotkała żadna kara, spowodowało masowe poparcie strajku przez załogi zakładów Trójmiasta. W sierpniu 1980 r. jedność strajkujących paradoksalnie cementowała prowadzona przez oficjalne środki masowego przekazu dezinformacja, ukrywanie prawdy o wydarzeniach, prawdziwych powodach rozpoczęcia i kontynuowania strajku. To drażniło Polaków, ale i wzmacniało rodzącą się solidarność. W zakładach, które przyłączały się do strajku, wyłaniali się liderzy, w większości niezwiązani wcześniej z opozycją, niewiele o niej słyszący, a nawet nie do końca się z nią utożsamiający. Jeśli nawet strajki organizowane były przez ludzi związanych z opozycją polityczną, to wykorzystali oni istniejącą już wewnętrznie gotowość załogi do działania.
Powstanie NSZZ „Solidarność” było także niewątpliwie zasługą działaczy WZZ. Część z nich brała bezpośredni udział w przygotowaniach do strajku, by 16 sierpnia uratować go w Stoczni Gdańskiej, a przez to w całym regionie. Działacze WZZ uczestniczyli w formułowaniu 21 postulatów, a po powstaniu MKS mieli duży wpływ na pracę jego Prezydium (Borusewicz, Gwiazda, Kołodziej, Pienkowska, Walentynowicz, Wałęsa, Wyszkowski) pod względem liczebnym, politycznym, organizacyjnym i merytorycznym.