~~Brzoskwiniowy Dziewięćsił napisał(a): a nie pisałem wcześniej że zarzucisz autorowi artykułu że to ''postkomunista'' ? ;D
tylko dlatego że pewne sprawy naświetlił tak że są nie po twojej myśli?..
Janusz , ty w swoim stylu , napisałem że Trybuna to portal postkomunistów i ich zwolenników jest to prawda
ty chcesz temu zaprzeczyć ? , ciebie prawda boli ? , mnie to nie dziwi .
" Dziennik Trybuna – polski dziennik o profilu lewicowym wydawany w Warszawie od maja 2013. "
" A przecież „Solidarność” i obalenie państwa socjalistycznego, jakim był PRL, przez robotników wielkich zakładów pracy to największy „przekręt” w historii Polski. Wąska grupa elit, ze wsparciem wywiadów krajów zachodnich i płynących za ich pośrednictwem niemałych środków finansowych, skierowanych w ręce tzw. opozycji, zmanipulowała masy robotnicze przeciwko państwu, które rządziło w ich imieniu i interesie. "
Państwo z czasów PRL pokazało gdzie ma robotników :
Przykład pierwszy - czerwiec 1956 : - " Poznański Czerwiec – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce na końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe”
Zginęło 58 osób , wśród ofiar 13 -nastu nie miało 18-nastu lat , najmłodszy miał 13 lat , około 550 osób rannych .
Przykład drugi , grudzień 1970 roku ; - protest robotników po podwyżkach cen pracujących za głodowe pensje .
" W grudniu 1970 r. na Wybrzeżu zginęło co najmniej 45 osób: 8 w Gdańsku, 18 w Gdyni, 16 w Szczecinie, 1 w Elblągu oraz 2 milicjantów. Prawie 1200 osób było rannych, a 3 tysiące zostało zatrzymanych. Nie wiadomo, czy z powodów propagandowych władze PRL nie zaniżyły tych liczb."
Przykład trzeci ; - " Przyczyny protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. to gwałtowny wzrost cen żywności, postulaty dotyczące podwyżek płac i lepszych warunków pracy, a także żądanie większej swobody wyrażania poglądów i wolności słowa. " Skutki: - Represje ze strony władz: Władze PRL zareagowały na protesty represjami. Doszło do aresztowań i represji wobec uczestników protestów, a niektórzy zostali zwolnieni z pracy. Wzrost napięć społecznych: Protesty i reakcja rządu pogłębiły napięcia społeczne w Polsce."
Przaykład czwarty , stan wojenny : - " Nie jest znana dokładna liczba ofiar, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad 100 osób. Nieznana jest również liczba tych, którzy stracili w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy podczas demonstracji ulicznych."
Jeżeli ty wierzysz lewicowym pismakom mnie to nie dziwi sam pisałeś że masz poglądy lewicowe ,
ja im wierzę tak jak tobie , kłamcy , oszuści , fałszerze historii .
A teraz o protestach w 1980 roku . "Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka.
"Nieuzasadnione przerwy w pracy" - jak głosiła partyjna propaganda i pisały ówczesne gazety - zaczęły się w początkach lipca, m.in. w WSK PZL-Mielec, Zakładach Metalurgicznych POMET w Poznaniu i Przedsiębiorstwie Transbud w Tarnobrzegu.
16 lipca wybuchły strajki w Lublinie. Oprócz żądań ekonomicznych po raz pierwszy pojawił się postulat nowych wyborów do oficjalnych związków zawodowych. Strajki te kończyły się obietnicami podwyżek płac.
W lipcu strajkowało już ok. 80 tys. osób w 177 zakładach pracy."
W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu, gdzie wciąż żywa była pamięć stłumionych krwawo przez władze protestów z grudnia 1970 r. Strajk w Stoczni Gdańskiej zorganizowali działacze Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża - opozycyjnej organizacji powstałej w 1978 r. Organizatorem WZZ był członek KSS "KOR" Bogdan Borusewicz, a do współzałożycieli WZZ należeli m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz i Krzysztof Wyszkowski."
" Fala sierpniowych strajków z 1980 r. doprowadziła do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. "
https://dzieje.pl/aktualnosci/sierpniowa-fala-strajkow-w-polsce-1980-roku
Ty wkeiłeś jakiś komentarz nie wiem kogo z Trybuny ja wkleję z twojego lewicowego portalu to z czym się zgadzam :- " Robotnicy w 1980 r. nie walczyli o gospodarkę wolnorynkową, o „kapitalizm z wilczym pyskiem” w wydaniu Pana Balcerowicza. "
Zgadzam się też z tym że reformy Balcerowicza oraz czołowych działaczy PO Lewandowskiego , Buzka oraz wielu
" solidaruchów " obecnie w większości w PO doprowadziły do nędzy i wegetacji posłusznego im społeczeństwa ,
przez lata wybory wygrywali " solidaruchy liberałowie " lub postkomuniści , obecnie rządzą nami te dwie opcje
plus PSL a szefem tego gangu jest " solidaruch " Tusk ".