~ napisał(a): Opoko :) Ty moja :)
177
Nie podlizuj się :D
A tymczasem :
Masowe demonstracje przeciwko rządowej inwigilacji
Wenezuela jest gotowa do rozpoczęcia z rosyjskimi władzami konsultacji w sprawie dalszych losów byłego agenta CIA Edwarda Snowdena, jak tylko zgodzi się on na propozycję otrzymania w tym kraju azylu politycznego. Prawdopodobnie może do tego dojść już dzisiaj.
Tymczasem były pracownik służb specjalnych Stanów Zjednoczonych przekazał brytyjskim i brazylijskim mediom nową porcję informacji o tym, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego podsłuchiwała miliony rozmów telefonicznych Brazylijczyków i mieszkańców innych krajów, w tym Rosji. W jaki sposób Stany Zjednoczone szpiegują mieszkańców Rosji nie podano.
Opiniotwórcza niemiecka gazeta „Welt” poinformowała, że koncern Deutsche Post (jeden z pododdziałów niemieckiego holdingu pocztowego Deutsche Post DHL) współpracuje z amerykańskimi służbami specjalnymi. Na stronie internetowej podano, że Stany Zjednoczone gromadzą dane nie tylko o nadawcach i adresatach paczek z Niemiec do Ameryki, ale również o wewnętrznej poczcie w Niemczech.
Tymczasem brazylijska gazeta „O Globo” twierdzi, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych ściśle kontroluje telefoniczne i internetowe sieci Brazylii. Współautorem demaskującego artykułu jest brytyjski dziennikarz Glenn Greenwald, znany z serii skandalicznych publikacji zrealizowanych na podstawie informacji dostarczonych przez Edwarda Snowdena.
Masowa inwigilacja nie podoba się obywatelom. W dniu 4 lipca w ponad 100 amerykańskich miastach odbyły się protesty przeciwko szpiegowaniu obywateli przez agencje rządowe. 4 lipca zamiast udziału w tradycyjnych defiladach święta niepodległości, obywatele w wielu miastach wybrali akcje przeciwko rządowemu programowi inwigilacji obywateli za pośrednictwem najnowszych środków technologicznych.
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi tajny program szpiegowania społeczeństwa (nie tylko amerykańskiego) w postaci inwigilacji internetu, podsłuchów, czy nadzorowania obywateli. Tajne operacje USA wyszły na jaw w postaci przecieku ujawnionego przez byłego amerykańskiego szpiega pracującego dla NSA – Edwarda Snowdena – ciągle poszukiwanego przez rząd amerykański.
Wiele protestów pod nazwą „Restore the Fourth” („Przywrócić Czwartą”) – miało na celu obronę czwartej poprawki do konstytucji USA – czyli prawa chroniącego obywateli przed bezprawną inwigilacją, zatrzymaniem, przeszukaniem i gwarantującą nietykalność osobistą. Protestowano również przeciwko wydaniu przez rząd 1,5 miliarda dolarów na Centrum NSA do spraw gromadzenia informacji w Utah.
Społeczności internetowe przyłączyły się do protestów. Ponad 30 000 stron internetowych zamieściło bannery domagające się od NSA zaprzestania światowej inwigilacji. Do akcji przyłączyły się między innymi znane społeczności internetowej strony jak Mozilla, WordPress czy Reddit.
Ponad pół miliona obywateli USA podpisało protest przeciwko działaniom szpiegującym prowadzoną przez agencję NSA.
Organizatorzy zapowiedzieli, że to dopiero początek protestów i że przybierze on różnorakie formy. Demonstracje odbyły się również pod ambasadami USA w Berlinie i Londynie.
Autorzy: Głos Rosji (akapity 1-4), robotnik miesiąca (akapity 5-10)
Źródła: Głos Rosji, CIA
W Wyborczej chyba o tym nie piszą, ci nasi rzetelni diennikarze, no to macie :) Nigdy nie potrafiłem zrozumieć dlaczego za informację trzeba płacić.
Miłego :)