15 grudnia 2009r. godz. 11:16, odsłon: 11016, Bolec.InfoW Bolesławcu jak w bajce
Wokół czysto, schludnie. Domy w pastelowych kolorach. Dachy czerwienią się w słońcu – pisał niegdyś Prezydent Miasta Piotr Roman.
W rynku zostanie zbudowana fontanna (fot. Urząd Miasta)
REKLAMA
- Moim marzeniem jest iść ulicami Bolesławca. Wokół czysto, schludnie. Domy w pastelowych kolorach. Dachy czerwienią się w słońcu. Ukwiecone okna i tarasy mienią się różnorodnością kompozycji. Spoglądam na kawiarniane ogródki, siedzących biznesmenów, którzy wysiedli niedawno na lądowisku Bolesławca. Przylecieli skontrolować stan kasy w swoich firmach. Są obrzydliwie bogaci. Ale dzięki temu, w Bolesławcu, nie pracuje tylko ten, który nie chce - taką wizję Bolesławca przedstawiał Piotr Roman jeszcze zanim został wybrany prezydentem miasta. Dziś ta wizja ma szansę się spełnić – przynajmniej częściowo.
W czwartek, 10 grudnia, w Sali Rajców Ratuszu architekt miasta Piotr Żak przedstawił Lokalny Plan Rewitalizacji miasta oraz informacje na temat możliwości sfinansowania jego realizacji.
Dla niektórych założenia planu to wprowadzenie Bolesławca, a dokładniej centrum miasta, do krainy bajek. Oto niektóre niektóre z elementów, które zostaną zrealizowane w ramach LPR:
- fontanna z iluminowanymi drzewami liściastymi
- wokół centrum nowe planty z trawnikami, nowymi drzewami, chodnikami i ścieżkami. Wszystko z oświetlonym murem obronnym. - nowe dachy i elewacje budynków
- wyremontowane i nowozbudowane podwórka z funkcjonalnymi placami zabaw wyposażonymi w huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i stoły do ping-ponga.
Rewitalizacja plant
Jednym z ważniejszych elementów LPR jest rewitalizacja bolesławieckich plant. Zostanie ona wykonana na odcinkach od ulicy Teatralnej do Kutuzowa oraz między ulicami: Kubika, Mickiewicza i Ogrodową. Obejmować będzie usunięcie i pielęgnację części drzew i krzewów, wykonanie trawników i obsadzeń zieleni, rozbiórkę starych i wykonanie nowych nawierzchni, w tym budowę ścieżek rowerowych, konserwacje murów obronnych, renowacje murków, schodków, fontann i małej architektury, modernizacje oświetlenia i iluminacje obiektów.
Rewitalizacja płyty Rynku polegać będzie na nasadzeniu drzew, wprowadzeniu małej architektury, utworzeniu iluminacji zieleni oraz budowie fontanny miejskiej.
Wielki remont na podwórkach
W ramach programu odnowione zostaną także zaplecza budynków znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie rynku. Renowacja obejmie odnowienie sieci ulicznej, wybrukowanie podwórek i zaplecz kostką kamienną, wymianę elementów małej architektury (żeliwne ławki, osłony na drzewa itp.). Zaplecza zostaną wyposażone w urządzenia rekreacyjno – sportowe (huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele, mini boiska do koszykówki, stoły do ping - ponga itp.
Remonty zostaną wykonane przy budynkach znajdujących się przy ulicach: Prusa-Szkolna-Armii Krajowej, Rynek-Śniadeckich, Rynek –Sierpnia 80, Magistracka-Karpecka, Karpecka-Kutuzowa, Rynek-Chopina i Sierpnia 80-Mickiewicza.
Kino Orzeł do przebudowy
Przebudowa obiektu przy ul. Chopina będzie polegała nie tylko na przywróceniu do życia dawnego kina „Orzeł”. Budynek ma stać się miejscem kulturotwórczym – z bogatą ofertą zajęć artystycznych, integrującym lokalne środowiska twórcze związane z szeroko rozumianą kulturą i dziedzictwem kulturowym.
Nowa stara pływalnia
Budynek starego basenu zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez budowę windy osobowej komunikującej piwnicę, parter i piętro oraz zamontowanie na basenie specjalnej windy, umożliwiającej opuszczenie osoby niepełnosprawnej do wody.
W zakres wyposażenia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania obiektu wejdą m.in.: jacuzzi, sauny - suche z jodły, sauna parowa z jodły, infrared w podczerwieni, kapsuła SPA, kabina do spaceru w podciśnieniu, grota solna i inne.
Lokalny Plan Rewitalizacji miasta ma zostać zrealizowany w ramach unijnego programu „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców”.
Łączny koszt inwestycji to
30 843 645 złotych. 55% pokryje Unia Europejska, a resztę budżet miasta. Miasto, w celu uzyskania dofinansowania złożyło 5 wniosków i wszystkie zostały zaakceptowane. Bolesławiec, aby pozyskać pozostałe wymagane środki wyemituje obligacje.
Dodatkowo do projektu dołączony został także remont miejskiego teatru, remont i przebudowa dawnego kina Orzeł oraz renowacja starego basenu.
Od przyszłego roku, wraz z rozpoczęciem budowy nowej pływalni, Bolesławiec stanie się jednym wielkim placem budowy. W ciągu kilku lat ma być o wiele piękniejszym miastem, które będzie przyciągało turystów i inwestorów.
Lokalny Plan Rewitalizacji został opracowany, zaprojektowany i wdrożony w życie przez pracowników Urzędu Miasta Bolesławiec w formie ponad 200 stronicowego opracowania, przyjętego ostatecznie przez Radę Miasta Bolesławiec i zatwierdzonego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Dawne Kino Orzeł zostanie przebudowane (fot. Urząd Miasta)
Tak będzie wyglądało centrum Bolesławca - wizualizacja (fot. Bolec.Info)
W rynku będzie więcej zieleni (fot. Urząd Miasta)
Tak będą wyglądały bolesławieckie planty (wizualizacja) (fot. Urząd Miasta)