Portal nr 1 w powiecie bolesławieckim
BolecFORUM Nowy temat
Wróć do komentowanego artykułu:
Dawny ogród zoologiczny w Bolesławcu
~ niezalogowany
27 marca 2014r. o 11:05
Dawniej w tych miastach Burmistrzem zostawał zazwyczaj najbogatszy mieszkaniec i pracował społecznie. Radnymi też byli bogaci rzemieślnicy lub kupcy.
Umieli zarządzać swoją firmą, to umieli i miastem. Wiadono, że nikt swoich pieniędzy (podatków), nie wyrzuci w błoto.

Bolesławiec był wspaniałym miastem.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ziom niezalogowany
27 marca 2014r. o 11:22
Jest mi przykro, że my nie potrafimy nic ładnego wybudować w naszym mieście. Wystarczy spojrzeć co zostało zbudowane w ostatnim czasie w okolicach ulic Garncarskiej, Piaskowej i Gdańskiej. Oczy bolą od patrzenia na te budynki. W cywilizowanych krajach jest architekt miejski, który przed rozpoczęciem inwestycji ogląda projekt przyszłego budynku i daje zgodę na realizację bądź ją blokuje i każę zmienić projekt. U nas władza zaklepuje wszystko, bo potem w blasku fleszy można się pokazać, że tu kiedyś było ściernisko, a dziś jest San Francisco...
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
27 marca 2014r. o 18:42
Jak to bez szwanku? Na zdjęciach widać jedno wielkie gruzowisko.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
27 marca 2014r. o 18:46
~ napisał(a): Jak to bez szwanku? Na zdjęciach widać jedno wielkie gruzowisko.

Bo te zdjęcia nie były robione zaraz po po wojnie ale już po tym jak się nowe władze naszym miastem "zaopiekowały".
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
28 marca 2014r. o 8:34
nie przesadzajcie z tym sentymentem. rosjanie zbombardowali miasto przed wejsciem.
i zniszczyli duzo budynkow. adams poznieszy prezydent usa w XIX wieku pisal, ze wroclaw byl najbrudniejszym miastem europy i podobnie bylo z boleslawcem. mieszkancy trzymali zwierzeta uzytkowe w miescie i smierdzialo wszedzie. polacy po przejeciu miasta, zyli podobnie jak niemcy przed nimi, trzymali zwierzeta uzytkowe tam gdzie tylko mozna bylo. stare domy byly zimne, wilgotne, niskie i wychodki jesli nie znajdowaly sie na polpietrze to na zewnatrz, 95% domow bylo bez lazienek, w miescie znajdowaly sie 2 odlewnie publiczne (blaszaki tylko dla chlopow), jedna obok tego ogrodu, druga kolo dworca, od nich smierdzialo na 101 metrow, duzo ulic byla wysypana szutrem (dziury) i nie byly oswietlone. zarzadzenie o zakazie trzymania zwierzat uzytkowych w miescie wydano w latach 60-tych u.s. mieszkania budowane przez polakow byly nowoczesne i kazdy chcial w takim mieszkac. to co widac na zdjaciach, nie odzwierciedla rzeczywistosci.
krytykowanie naszych przodkow za nieporzadek jest nie na miejscu, oni bez zadnych nowych technologii odbudowali miasto w ciagu 20 lat, czego nasza generacja i przyszla nie byla by w stanie dokonac za 100 lat. przeciez to wszystko czym sie szczycimy to spadek po naszych przodkach, nasza jest tylko farba, miasto malarzy.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 marca 2014r. o 8:46
fobiak napisał(a): nie przesadzajcie z tym sentymentem. rosjanie zbombardowali miasto przed wejsciem. i zniszczyli duzo budynkow.

Co do tego bombardowania to wiadomo mi o trzech bombach. Jedna z nich uszkodziła budynek Szkoły Podstawowej nr 4. Pozostają jeszcze dwie. To musiały być chyba atomówki by tak narozrabiać :D
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
2161
#fobiak nieaktywny
28 marca 2014r. o 9:04
rosjanie bombardowali pasem od jednostki wojskowej przez rynek, i dalej na zachod, taka byla taktyka wojenna dla sprawdzenia obrony niemieckiej. na powojennych fotkach rynku widac zbombardowane kamienice (tunel/kutuzowa jest zabity dechani)
zniszczenia wojenne obliczyla i opisala jedna z mieszkanek miasta, troche tam przesadzila ale mozna sobie samemu obliczyc, ile domow uleglo zniszczeniu a nie bylo, znowu tak malo. z tego co mi sie udalo odtworzyc to zniszczone zostaly budynki koszar, 2 budynki na mari konopnickiej, 2 na alei wp, jeden na okrzei, jeden na wroblewskiego, przestalem dalej szukac.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
~ niezalogowany
28 marca 2014r. o 9:55
Powojennych, czyli po maju 1945r. Od lutego było sporo czasu by miasto nieźle zdemolować. Pierwsi Polacy pojawili się w mieście na przełomie maja i czerwca. A masz jakieś zdjęcia zrobione zaraz po zdobyciu naszego miasta?
Przez całe lata karmiono nas poniższą bajeczką (za "Głosem Bolesławca" z 1993r.):
"Bolesławiec jako ważny punkt na kierunku drezdeńskim był broniony przez silny garnizon niemiecki. Przewaga sił pancernych i czołgów w walkach spowodowała, że miasto poważnie ucierpiało. Większość źródeł historycznych i publikacji podaje, że około 60 proc. ogółu zabudowań miasta zostało zniszczonych. Praktycznie najwięcej zniszczeń było w rejonie starego miasta."
Dopiero ostatnio zaczęto oficjalnie mówić ze Niemcy wycofali się z naszego miasta uszkadzając mosty na Bobrze i żadnych walk tu nie było. Walki były w Nowogrodźcu i Lubaniu. Jako dowód rzekomych walk w Bolesławcu ustanowiono cmentarz poległych (ten przy Krzyżu). Jednak jak się przyjrzeć datom śmierci na nagrobkach to są to daty grubo po zdobyciu Bolesławcach. Pochowano tam żołnierzy zdobywających Nowogrodziec i Lubań.
Zgłoś do moderacji Odpowiedz
Wypowiedz się:
Jeśli zostawisz to pole puste przypiszemy Ci losową ksywę.
Publikacja czyichś danych osobowych bez zezwolenia czy użycie zwrotów obraźliwych podlega odpowiedzialności karnej i będzie skutkować przekazaniem danych publikującego organom ścigania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku. Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.
REKLAMA Media Expert zaprasza