Dawniej w tych miastach Burmistrzem zostawał zazwyczaj najbogatszy mieszkaniec i pracował społecznie. Radnymi też byli bogaci rzemieślnicy lub kupcy.
Umieli zarządzać swoją firmą, to umieli i miastem. Wiadono, że nikt swoich pieniędzy (podatków), nie wyrzuci w błoto.
Jest mi przykro, że my nie potrafimy nic ładnego wybudować w naszym mieście. Wystarczy spojrzeć co zostało zbudowane w ostatnim czasie w okolicach ulic Garncarskiej, Piaskowej i Gdańskiej. Oczy bolą od patrzenia na te budynki. W cywilizowanych krajach jest architekt miejski, który przed rozpoczęciem inwestycji ogląda projekt przyszłego budynku i daje zgodę na realizację bądź ją blokuje i każę zmienić projekt. U nas władza zaklepuje wszystko, bo potem w blasku fleszy można się pokazać, że tu kiedyś było ściernisko, a dziś jest San Francisco...
nie przesadzajcie z tym sentymentem. rosjanie zbombardowali miasto przed wejsciem.
i zniszczyli duzo budynkow. adams poznieszy prezydent usa w XIX wieku pisal, ze wroclaw byl najbrudniejszym miastem europy i podobnie bylo z boleslawcem. mieszkancy trzymali zwierzeta uzytkowe w miescie i smierdzialo wszedzie. polacy po przejeciu miasta, zyli podobnie jak niemcy przed nimi, trzymali zwierzeta uzytkowe tam gdzie tylko mozna bylo. stare domy byly zimne, wilgotne, niskie i wychodki jesli nie znajdowaly sie na polpietrze to na zewnatrz, 95% domow bylo bez lazienek, w miescie znajdowaly sie 2 odlewnie publiczne (blaszaki tylko dla chlopow), jedna obok tego ogrodu, druga kolo dworca, od nich smierdzialo na 101 metrow, duzo ulic byla wysypana szutrem (dziury) i nie byly oswietlone. zarzadzenie o zakazie trzymania zwierzat uzytkowych w miescie wydano w latach 60-tych u.s. mieszkania budowane przez polakow byly nowoczesne i kazdy chcial w takim mieszkac. to co widac na zdjaciach, nie odzwierciedla rzeczywistosci.
krytykowanie naszych przodkow za nieporzadek jest nie na miejscu, oni bez zadnych nowych technologii odbudowali miasto w ciagu 20 lat, czego nasza generacja i przyszla nie byla by w stanie dokonac za 100 lat. przeciez to wszystko czym sie szczycimy to spadek po naszych przodkach, nasza jest tylko farba, miasto malarzy.
fobiak napisał(a): nie przesadzajcie z tym sentymentem. rosjanie zbombardowali miasto przed wejsciem. i zniszczyli duzo budynkow.
Co do tego bombardowania to wiadomo mi o trzech bombach. Jedna z nich uszkodziła budynek Szkoły Podstawowej nr 4. Pozostają jeszcze dwie. To musiały być chyba atomówki by tak narozrabiać :D
rosjanie bombardowali pasem od jednostki wojskowej przez rynek, i dalej na zachod, taka byla taktyka wojenna dla sprawdzenia obrony niemieckiej. na powojennych fotkach rynku widac zbombardowane kamienice (tunel/kutuzowa jest zabity dechani)
zniszczenia wojenne obliczyla i opisala jedna z mieszkanek miasta, troche tam przesadzila ale mozna sobie samemu obliczyc, ile domow uleglo zniszczeniu a nie bylo, znowu tak malo. z tego co mi sie udalo odtworzyc to zniszczone zostaly budynki koszar, 2 budynki na mari konopnickiej, 2 na alei wp, jeden na okrzei, jeden na wroblewskiego, przestalem dalej szukac.
Powojennych, czyli po maju 1945r. Od lutego było sporo czasu by miasto nieźle zdemolować. Pierwsi Polacy pojawili się w mieście na przełomie maja i czerwca. A masz jakieś zdjęcia zrobione zaraz po zdobyciu naszego miasta?
Przez całe lata karmiono nas poniższą bajeczką (za "Głosem Bolesławca" z 1993r.):
"Bolesławiec jako ważny punkt na kierunku drezdeńskim był broniony przez silny garnizon niemiecki. Przewaga sił pancernych i czołgów w walkach spowodowała, że miasto poważnie ucierpiało. Większość źródeł historycznych i publikacji podaje, że około 60 proc. ogółu zabudowań miasta zostało zniszczonych. Praktycznie najwięcej zniszczeń było w rejonie starego miasta."
Dopiero ostatnio zaczęto oficjalnie mówić ze Niemcy wycofali się z naszego miasta uszkadzając mosty na Bobrze i żadnych walk tu nie było. Walki były w Nowogrodźcu i Lubaniu. Jako dowód rzekomych walk w Bolesławcu ustanowiono cmentarz poległych (ten przy Krzyżu). Jednak jak się przyjrzeć datom śmierci na nagrobkach to są to daty grubo po zdobyciu Bolesławcach. Pochowano tam żołnierzy zdobywających Nowogrodziec i Lubań.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i wypowiedzi, a osoba zamieszczająca wypowiedź może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i cywilną. Bolec.Info zastrzega sobie prawo do moderowania wszystkich opublikowanych wypowiedzi, jednak nie bierze na siebie takiego obowiązku.
Pamiętaj, że dodając zdjęcie deklarujesz, że jesteś jego autorem i przekazujesz Wydawcy Bolec.Info prawa do jego publikacji i udostępniania. Umieszczając cudze zdjęcia możesz złamać prawo autorskie. Bolec.Info nie ponosi odpowiedzialności za publikowane zdjęcia.